Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Imazhet e TURPSHME/ Për iPhone-t e laptopët që ne përdorim, këta fëmijë paguhen 2 dollarë dita në minierat kongoleze

Imazhet e TURPSHME/ Për iPhone-t e laptopët që ne përdorim,

Për vite të tëra, kompanitë e mëdha të teknologjisë si Apple dhe Tesla i kanë siguruar klientët e tyre se mallrat që tregtojnë janë të çmuara. Por një seri e re imazhesh brenda minierave në Republikën Demokratike të Kongos, ku ndodhen 90 për qind e kobaltit në botë, ngrenë pyetje të shumta. 

'DailyMail' raporton se Kobalti është elementi kimik që gjendet pothuajse në çdo vegël teknologjike që përdor një bateri me litium në treg sot - një smartphone, tablet ose laptop kërkon disa gramë të tij, ndërsa një automjet elektrik kërkon 10 kg.

Apple, Microsoft, Google, Tesla dhe të tjerë këmbëngulin që të mbajnë furnizuesit e kobaltit me standardet më të larta dhe se ata tregtojnë vetëm me shkritoret dhe rafinerët që u përmbahen kodeve të tyre.

Por fotot dhe videot që DailyMail.com ka ndarë nga disa prej minierave më të mëdha në Afrikë - ku shumë prej këtyre furnizuesve marrin kobaltin e tyre - tregojnë një histori tjetër. 

Fëmijët zbathur të mbuluar me kimikate, duke thyer pafund gurë të hapur për 2 dollarë në ditë; nënat e reja të rraskapitura me foshnjat e tyre të lidhura me rrip, shihen me shpresën për të gjetur kobaltin e çmuar. 

Këto janë ndër imazhet e marra nga Siddharth Kara, pak para botimit të librit të tij të ri - Cobalt Red: Si gjaku i Kongos fuqizon jetën tonë. 

Libri përshkruan një tablo të tmerrshme të kërkesës së dëshpëruar për kobalt në Perëndim dhe efekteve vdekjeprurëse të tij në familjet afrikane. 

Duke folur për DailyMail.com përpara publikimit të tij, Kara, një ligjërues në Shkollën e Qeverisë në Harvard Kennedy, tha se kërkimi i tij dëshmon se garancitë e sigurta të teknologjisë së madhe nuk mund të besohen. 

“Ka qindra mijëra njerëzit më të varfër në planet. Ata po e bëjnë atë për 2 dollarë në ditë dhe për ta". 

Ekspozimi i zgjatur ndaj kobaltit mund të çojë në sëmundje të mushkërive, shurdhim dhe sipas Kara që ka kaluar vite në Kongo duke hulumtuar këtë temë, defekte të lindjes dhe forma të ndryshme kanceri. 

Kompanitë e mëdha të teknologjisë si Microsoft, Tesla, Apple dhe Samsung kanë bërë premtime dhe angazhime të ndryshme për t'u larguar nga përdorimi i kobaltit në produkte. Ata janë mbështetur gjithashtu në faktin se shumë nga minierat janë në pronësi dhe operim kinez, duke pretenduar se është jashtë kontrollit të tyre se çfarë ndodh në ato operacione. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore