Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Tërmeti apokaliptik, Meksika dërgon në Turqi qentë e saj të famshëm të kërkimit

Tërmeti apokaliptik, Meksika dërgon në Turqi qentë e saj

Meksika, një vend i prirur ndaj tërmeteve, po dërgon një grup prej 16 qensh kërkim-shpëtim në Turqi.

Qentë fituan zemrat e meksikanëve kur kërkuan në rrënojat e tërmetit që goditi Mexico City dhe rajonet e afërta në 2017, duke vrarë qindra njerëz.

Më e famshmja prej tyre, Frida, një Labrador Retriever i Artë e veshur me syze mbrojtëse dhe çizme që shpëtoi 12 njerëz gjatë karrierës së saj, vdiq nga pleqëria tre muaj më parë.

Por disa nga qentë me përvojë që kanë punuar përkrah Fridës në 2017 janë pjesë e ekipit, si Ecko.

Ministri i Jashtëm i Meksikës Marcelo Ebrard postoi në Twitter foto të qenve të shtrirë në pistë pak para nisjes.

Tërmeti më vdekjeprurës i Meksikës ndodhi në vitin 1985, kur të paktën 5,000 njerëz u vranë në kryeqytet dhe rrethinat e tij.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore