Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Heroi që me eskavatorin e vogël zhbllokoi anijen gjigande: Ende nuk më kanë paguar, rrezikova jetën

Heroi që me eskavatorin e vogël zhbllokoi anijen gjigande: Ende nuk

Kur operatori i ekskavatorit Abdullah Abdul-Gawad mësoi se kishte një emergjencë në Kanalin e Suezit, ai u shpreh menjëherë i gatshëm për të ndihmuar.

Dhe pesë ditët dhe netët e ardhshme ishin luftë e vërtetë. Ever Given, një anije gjigande kontejnerësh, u vendos në brigjet e kanalit në 23 mars, dhe shefi i Abdul-Gawad kishte nevojë për të urgjentisht.

28-vjeçari, i cili ka drejtuar ekskavatorë që nga universiteti, tha se ai dhe kolegët e tij kanë punuar 21 orë në ditë, kishin fjetur pak orë – dhe ende nuk kishin marrë pagën e tyre të punës shtesë.

Çlirimi i Ever Given ishte një përpjekje ndërkombëtare. Abdul-Gawad ishte njeriu që ishte fjalë për fjalë heroi dhe zgjidhja e këtij problemi.

Sapo arriti në bazën e anijes, nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse të fillonte gërmimi.

Imazhi i gërmuesit të vogël i dha botës mundësi të pafundme për meme, por për Abdul-Gawad situata ishte shumë më pak qesharake – ishte e rrezikshme.

Dy ekskavatorë të tjerë arritën në vendin e ngjarjes disa ditë më vonë, por shoferët e tyre ishin shumë të druajtur për të bërë atë që po bënte Abdul-Gawad.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore