Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

‘Hakmerret’ Kina me dorë të hekurt/ Bllokohen vizat për këto dy shtete të rëndësishme

‘Hakmerret’ Kina me dorë të hekurt/ Bllokohen vizat

Kina ka ndaluar lëshimin e vizave afatshkurtra për individë nga Koreja e Jugut dhe Japonia si hakmarrje për kufizimet e Covid-it ndaj udhëtarëve kinezë.

Pekini thotë se pauza për vizat e Koresë së Jugut do të mbetet në fuqi derisa të hiqen kufizimet “diskriminuese” të hyrjes kundër Kinës.


Japonia dhe Koreja e Jugut nuk janë të vetmet vende që vendosin kërkesa për hyrje për udhëtarët nga Kina, ku rastet e Covid janë në rritje, por masat e tyre janë ndër më të rreptat.


Javën e kaluar, Koreja e Jugut ndaloi lëshimin e vizave turistike për ata që vijnë nga Kina, të cilat ministria e jashtme kineze i quajti “të papranueshme” dhe “joshkencore”.
Japonia, ndërkohë, aktualisht po lejon vizitorët kinezë të hyjnë në vend – me kusht që të rezultojnë negativë për Covid. Kjo është e ngjashme me Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, por Japonia gjithashtu po kufizon fluturimet nga Kina në disa qytete japoneze.
Ambasadat e Pekinit në Seul dhe Tokio konfirmuan kufizimet e reja të vizave për vizitorët në Kinë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore