Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Gruaja nga Kalifornia bleu 3 shtëpi nga 1 euro në Itali, por ka një paralajmërim

Gruaja nga Kalifornia bleu 3 shtëpi nga 1 euro në Itali, por ka

Vitet e fundit, qytetet italiane kanë luftuar shpopullimin duke shitur shtëpitë për vetëm 1 euro secila dhe një grua nga Kalifornia, duke menduar se ishte një mundësi kaq e mirë, bleu tri prej tyre.

Sipas mediave të huaja, Rubia Daniels ishte një nga të parat që bleu një shtëpi me çmim të volitshëm në Mussomeli, Sicili, në pranverën e vitit 2019 dhe vazhdoi të blinte dy të tjera për fëmijët e saj.

Daniels më vonë u kthye me një grup miqsh dhe familjarësh, disa prej të cilëve blenë shtëpitë e tyre siciliane dhe ajo tani planifikon të plaket në qytetin, i cili gjendet dy orë në juglindje të Palermos.

Gruaja nga Kalifornia bleu 3 shtëpi nga 1 euro në Itali, por ka

Megjithëse Daniels është e kënaqur me “marrëveshjen e saj të mirë”, ajo paralajmëron të tjerët që duhet të ‘jenë të vetëdijshëm për një nivel realiteti’ për shtëpitë e lira, duke shtuar: ‘Nëse më shisni një shtëpi për 1 euro, unë e di që do të duhet ta rregulloj atë’.

Por ndërsa çmimi i shitjes për secilën prej shtëpive është vetëm 1 euro, çmimi aktual i zotërimit të ndonjë prej këtyre shtëpive natyrshëm është pak më i lartë.

Gruaja nga Kalifornia bleu 3 shtëpi nga 1 euro në Itali, por ka

Kushdo që blen një shtëpi në Mussomeli duhet ta rinovojë atë brenda tri vjetësh, ose ata përballen me humbjen e depozitës së tyre, e cila thuhet se është 5,000 euro.

Sipas CNBC, çmimet e rinovimeve mund të shkojnë midis 100 euro deri në 700 euro për metër katror. Meqenëse madhësitë e shtëpive variojnë deri në 190 metra katrorë, kostoja totale e rinovimeve mund të jetë deri në 133,000 euro. 

Gruaja nga Kalifornia bleu 3 shtëpi nga 1 euro në Itali, por ka

Gruaja nga Kalifornia bleu 3 shtëpi nga 1 euro në Itali, por ka

Gruaja nga Kalifornia bleu 3 shtëpi nga 1 euro në Itali, por ka

Gruaja nga Kalifornia bleu 3 shtëpi nga 1 euro në Itali, por ka

Gruaja nga Kalifornia bleu 3 shtëpi nga 1 euro në Itali, por ka

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore