Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Gjyshja që bëri grabitjen e dekadës/ Vodhi në sy të stafit diamante 4.2 mln euro dhe i zëvendësoi me guralecë (PAMJET)

Gjyshja që bëri grabitjen e dekadës/ Vodhi në sy të

Ky është momenti kur një grua 60-vjeçare vodhi gurë të çmuar me vlerë 4.2 milion £ para syve të stafit të argjendarisë së njohur londineze Boodles. Ajo u burgos sot me pesë vjet e gjysmë për aktin e pamenduar.

Lulu Lakatos u paraqit si një argjendare e quajtur 'Anna' për të organizuar një inspektim të shtatë unazave të mbushura me diamante me shefin e Boodles Nicholas Wainwright - gjoja për t'i vlerësuar ato për klientët e pasur rusë.

Në momentin vendimtar, ajo organizoi një telefonatë për të marrë Wainwright dhe vendosi çantën e kyçur me diamante në çantën e saj para syve të një punonjësi, siç tregohet në kamerat e sigurisë së dyqanit.

Rumunia më pas nxori një çantë tjetër të ngarkuar me xhevahire që në fakt ishin guralecë.

Ajo u largua nga dyqani Bond Street ku katër bashkëpunëtorë po e prisnin jashtë para se të fusnin gurët e çmuar në çantën e një gruaje të panjohur. Ajo dhe banda ndërkombëtare e hajdutëve u larguan nga Britania e Madhe për në Francë në më pak se tre orë.

Kur çanta në kasafortën e Boodles u hap të nesërmen, brenda ishin shtatë guralecë të vegjël kopshti dhe diamantet e vërteta nuk u gjetën kurrë.

Pasi u kap, Lakatos pretendoi se Anna ishte motra e saj e vogël, Liliana, e cila kishte rrëfyer se kishte përdorur pasaportën e Lulu për të kryer krimin muaj para se të vdiste në një aksident me makinë, në moshën 49 vjeç, në Rumani në Tetor 2019.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore