Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Gjyqi ndaj Trump/ Kush është pornostarja Stormy Daniels dhe cili është roli i saj në këtë rast?

Gjyqi ndaj Trump/ Kush është pornostarja Stormy Daniels dhe cili

Ish-presidenti Donald Trump u padit në Nju Jork të enjten për akuza penale që rrjedhin nga paratë që supozohet se ka paguar ndaj aktores së filmave për të rritur Stormy Daniels për të shmangur një skandal përpara zgjedhjeve të vitit 2016 në SHBA. Daniels ka thënë se ajo pati një aferë intime me Trump në vitin 2006, një vit pasi ai u martua me gruan e tij të tretë Melania dhe më shumë se një dekadë përpara se biznesmeni i kthyer në politikan, të bëhej president. Trump ka mohuar lidhjen dhe ka thënë se pagesa është bërë për të ndaluar akuzat e saj të rreme.

Por kush është Stormy Daniels?

Daniels, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford, është 44 vjeç nga Baton Rouge, Luiziana. Ajo ka qenë një personalitet i njohur për më shumë se dy dekada në biznesin e filmave për të rritur, duke u shfaqur në video të shumta. Daniels ka thënë se ajo u njoh me Trump në korrik të vitit 2006 në një turne golfi në Liqenin Tahoe. Ajo tha se Trump e ftoi për darkë dhe ata darkuan në suitën e tij të hotelit, ku ai i tregoi asaj një kopje të një reviste golfi me foton e tij në kopertinë.

"Dhe unë thashë, 'Dikush duhet ta marrë atë revistë dhe të të qëlloj me të'. Kështu që ai u kthye dhe i tërhoqi pak pantallonat, ju e dini që kishte të brendshme dhe gjëra të tjera dhe unë thjesht i dhashë disa ledhatime," tha Daniels për programin CBS "60 Minutes" në 2018.

Ajo tha se Trump e pyeti nëse do të dëshironte të shfaqej në shfaqjen e tij televizive "Celebrity Apprentice".

"Ai tha: "Uau, ti - ti je e veçantë. Më kujton vajzën time". E di, ai tha: "Ti je e zgjuar dhe e bukur, dhe një grua për tu admiruar, dhe mua më pëlqen. Më pëlqen", tha Daniels.

Ajo tha se u largua në një moment për të përdorur banjën dhe kur u kthye, Trump ishte i shtrirë në buzë të shtratit.

"E kuptova saktësisht se në çfarë e kisha futur veten. Dhe thashë, 'Uh, ja ku po fillojmë. Dhe thjesht u ndjeva sikur ndoshta kisha marrë një vendim të keq për të shkuar vetëm në dhomën e dikujt." tha Daniels për "60 Minutes".

Daniels tha se Trump e kërkoi disa herë gjatë vitit të ardhshëm dhe ajo e takoi përsëri. Po ashtu ajo tha se janë takuar përsëri në korrik të vitit 2007 në hotelin Beverly Hills në Los Angeles për të diskutuar për paraqitjen e saj të mundshme në "Celebrity Apprentice". Daniels tha se donte të bënte seks përsëri në hotel, por ajo nuk pranoi. Ajo tha se Trump e telefonoi një muaj më vonë për t'i thënë se nuk kishte mundur ta pranonte atë në "Celebrity Apprentice".

Më 28 tetor 2016, në ditët e fundit përpara zgjedhjeve presidenciale që fitoi Trump, Daniels nënshkroi një marrëveshje moszbulimi në të cilën ajo u zotua të mos diskutonte publikisht marrëdhënien e saj me të në këmbim të një pagese prej 130,000 dollarësh. Pakti u nënshkrua nga Keith Davidson, avokati i saj në atë kohë, dhe Michael Cohen, avokati dhe juristi personal i Trump. Dokumenti përfshinte dhe një vend për nënshkrimin e Trump, por ai nuk e nënshkroi kurrë.

Në vitin 2018, pasi Wall Street Journal raportoi për pagesën e Daniels, Cohen deklaroi publikisht se ai e kishte paguar atë duke përdorur paratë e tij dhe nuk ishte drejtuar ta bënte këtë nga Trump. Daniels më pas paditi Trumpin dhe Cohen duke kërkuar të zhvlerësonin marrëveshjen. Avokatët e Trump më pas pranuan se ai nuk e nënshkroi marrëveshjen e moszbulimit dhe nuk do të kërkonte ta zbatonte atë.

Një gjykatës federal me bazë në Los Anxhelos vendosi në vitin 2018 se vërejtjet e Trump nuk ishin shpifëse dhe mbroheshin nga garancia e Amendamentit të Parë të Kushtetutës së SHBA për fjalën e lirë. Vendimi i gjyqtarit u la në fuqi në apel dhe Gjykata e Lartë e SHBA-së në vitin 2021 refuzoi të shqyrtonte çështjen. Daniels ka thënë se një burrë i panjohur iu afrua asaj dhe vajzës së saj të mitur në vitin 2011 në një parking në Las Vegas dhe bëri kërcënime pasi ajo pranoi të fliste për marrëdhënien e saj me Trump në një intervistë për media.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore