Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

“Gëzuar Bob Dilan”,  një qytet i vogël në Minesota feston ditëlindjen e djalit të tij të famshëm (Foto)

“Gëzuar Bob Dilan”,  një qytet i vogël në

Në 1962 filloi kënga e parë debutuese e Bob Dylan "Kam konfuzion të përzier, burrë është një vrasës mua.

Ditëlindja e tij do të festohet, në vendlindjen e tij në Hibbing, Minesota – ku u frymëua nga tingujt e muzikës country dhe blues që largoheshin nga jugu në radion AM, ai shkroi në shkollën e tij të mesme se ambicia e tij ishte të bashkohej me Little Richard. Qarku i St Louis, në të cilin ulet Hibbing, ka lëshuar një shpallje duke shpallur "Viti i Festimit të Dylan".

 

Star Tribune i Minesotës po rendit 80 gjëra në lidhje me djalin e qytetit; Folk Radio UK po drejton një transmetim të drejtpërdrejtë të quajtur "Dinjiteti", me homazhe nga një përbërje ndërkombëtare e muzikantëve. Duke shtuar ato që sipas disa vlerësimeve janë 100 kurse universitare Dylan dhe 2,000 libra Dylan, ka seri të reja podkastesh, duke përfshirë Jokermen, dhe një seri BBC Radio Four, It Ain’t Me You Are You're Looking For: Bob Dylan në 80 vjeç.

“Gëzuar Bob Dilan”,  një qytet i vogël në

 

Këtë fundjavë, Instituti i Universitetit Tulsa për Studime Bob Dylan, ku mbahen disa nga arkivat e tij, do të presë Dylan, Konferenca Virtuale. I përfshirë në seminare është "Dylan si një frymëzim për një seksolog". Muzikant intensivisht privat, megjithatë, mund të mos e pranojë momentin e tij të rëndësishëm, ashtu si ai nuk iu përgjigj akademisë suedeze çmimin Nobel në letërsi në 2016. Një anëtar i komitetit mbërtheu se Dylan ishte "i pasjellshëm dhe arrogant" ndërsa muzikanti vazhdoi ndalesa turne në Tulsa, Phoenix dhe Albuquerque. Siç vuri në dukje Jean-Paul Sartre në kohën e emërimit të tij, një shkrimtar duhet të "refuzojë të lerë veten të shndërrohet në një institucion". Por kjo nuk i ka ndaluar të tjerët të përpiqen.

“Gëzuar Bob Dilan”,  një qytet i vogël në

"Ai ishte me një dhuratë kozmike një hap përpara dhe e mbajti veten një hap larg", thotë Danny Fields, figura e muzikës në New York, i cili formoi përshtypjet e tij megjithë lentet e miqve që e donin Dylan - mes tyre Edie Sedgwick, Nico dhe Gloria Stavers, i cili ishte i dashuri i Lenny Bruce, redaktor i revistës 16 dhe një mbështetës i hershëm i Dylan i cili kërkoi nga presidenti i Columbia Records që të dërgonte "fëmijën" për ta marrë atë në dosje në rast se ai bëhej diçka.

Në fund të vitit të kaluar, Dylan hoqi dorë nga kontrolli i rreth 600 këngëve në këmbim të rreth 300 milion dollarëve. Albumi i tij i fundit, Rough and Rowdy Ways, u rishikua nga NME si "pa dyshim deklarata e tij më e madhe poetike ende", duke sugjeruar që, larg ngadalësimit, dekada mund të jetë shumë si e vjetra - regjistrimi, turneu, lëshimi i regjistrimeve arkivore, përpilimi i Emisioni Radio Time Time Theme, duke mbështetur interesat. Dylan thuhet se zotëron një palestër boksi në Malibu dhe duke ndjekur shpirtin e tij endacak.

“Gëzuar Bob Dilan”,  një qytet i vogël në

Në vitin 2009, një grua raportoi një burrë, të lagur dhe të veshur me kapuç, në një sipërfaqe të braktisur në Long Beach, New Jersey. Ishte Dylan duke marrë ajër, kurioz, duke kërkuar frymëzim, i humbur - ose ndoshta të katër. "Do të duhen 100 vjet para se të më kuptojnë!" Dylan pohoi një herë./Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore