Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Frika për trazira/ 20,000 trupa në mbrojtje të Biden gjatë inaugurimit si President

Frika për trazira/  20,000 trupa në mbrojtje të Biden gjatë

Ndërsa Kongresi veproi për ta fajësuar atë, presidenti Donald Trump të mërkurën u kërkoi mbështetësve të tij të shmangnin dhunën ndërsa Garda Kombëtare u përgatit të vendosë të paktën 20,000 trupa në Washington për betimin e 20 janarit, të pasardhësit të tij Joe Biden.

Sipas Reuters, shefi në detyrë i policisë, Robert Contee, njoftoi shifrën një javë pasi mijëra mbështetës të Trumpit sulmuan Kongresin në një përpjekje të dështuar për të ndaluar certifikimin përfundimtar të fitores së demokratit Biden në zgjedhje.

Nga këto trazira, gjetën vdekjen një oficer policie dhe katër protestues.

Ndërkohë rreth 8,000 trupa të Gardës Kombëtare ishin në gjendje gatishmërie për inaugurimin e Trumpit në vitin 2016, njoftoi Reuters në atë kohë.

Ndërsa Dhoma e Përfaqësuesve debatoi për një akuzë zyrtare të “nxitjes së kryengritjes”, Trump dhe Komiteti Kombëtar Republikan bënë thirrje për t’i dhënë fund dhunës përpara inaugurimit.

Në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë, Trump tha: “Në dritën e raporteve për më shumë demonstrata, unë kërkoj që të mos ketë asnjë dhunë, asnjë shkelje të ligjit dhe asnjë vandalizëm të çfarëdo lloji. Kjo nuk është ajo për të cilën unë dhe Amerika jemi”.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore