Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Frika nga varianti Delta/ Ky vend europian merr vendimin drastik për masat anti-Covid

Frika nga varianti Delta/ Ky vend europian merr vendimin drastik për masat

Ndryshe nga sa kishte paralajmëruar për heqjen e tyre, Norvegjia ka shtyrë masat anti-Covid.

Qeveria mori vendimin që masat që do të mbeten në fuqi përfshijnë kufizime në bare dhe restorante që lejohen të shërbejnë vetëm për njerëzit e ulur dhe kufizime në numrin e tubimeve në shtëpitë që qëndrojnë në 20 persona.

Ajo ka shtyrë sot herë të dytë hapin programuar përfundimtar për rihapjen e ekonomisë pas Lockdoën  tha pandemik. Vendimi është për shkak të përhapjes së vazhdueshme të variantit të koronavirusit Delta, njoftoi qeveria. “Një rishikim i ligjit do të bëhet në mes të gushtit ,” tha Ministri i Shëndetësisë Bend Hoye në një konferencë shtypi.

Masat për të mbetur në vend për të frenuar COVID-19 përfshijnë kufizime në bare dhe restorante që lejohen t’u shërbejnë vetëm njerëzve të ulur dhe kufizime në numrin e tubimeve në shtëpitë që mbeten në 20 persona.

Në prill qeveria prezantoi një  plan  me katër faza për të hequr gradualisht shumicën e kufizimeve të pandemisë dhe deri në mes të qershorit kishte përfunduar tre fazat e para.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore