Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Fotot/ Atentati me bombë dhe brëshëri plumbash, vritet kreu i Agjencisë Bërthamore të Iranit

Fotot/ Atentati me bombë dhe brëshëri plumbash, vritet kreu i

Televizioni shtetëror iranian të Premten njoftoi se shkencëtari më i mirë bërthamor i vendit, Mohsen Fakhrizadeh është vrarë. Izraeli kishte pretenduar se Mohsen Fakhrizadeh drejtoi një program ushtarak bërthamor në fillimin e viteve 2000.

Fars Agency e Iranit bëri të ditur se makina e Fakhrizadeh u shënjestrua nga një shpërthim dhe zjarr automatik në Absav Damavand 40 kilometra në Lindjen e Teheranit.

“Shkencëtari bërthamor dhe një nga shokët e tij u dërguan menjëherë në një spital aty pranë, por ai nuk u shpëtua. Sipas dëshmitarëve okularë konfirmuan se makina e Fakhrizadeh u sulmua fillimisht nga një shpërthim dhe më pas nga dy ekipe terroriste që lëshuan breshëri plumbash në makinën e tij ndërsa lëviznin në drejtime të kundërta”, thuhet në njoftimin e kësaj agjencie.

Dëshmitarët okularë gjithashtu thanë se tre deri në katër individë, me shumë gjasa të gjithë terroristë, janë vrarë në këtë sulm. Fakhrizadeh, 59 vjeç, është përshkruar si një "ekuivalent i bërthamës" i gjeneralit Qassem Suleimani, komandanti më i fuqishëm ushtarak i vendit. Suleimani u vra në një sulm ajror amerikan në Irak në janar në moshën 62 vjeç.

Kreu i pretenduar i programit të armëve bërthamore të Iranit u vra të Premten pranë kryeqytetit Teheran, tha ministria e mbrojtjes së Iranit. Ministria konfirmoi vdekjen e Mohsen Fakhrizadeh pasi u raportua me ngut në mediat iraniane.

Raportet e FNA konfirmuan se dy trupa të pajetë ishin parë në Klinikën Absard dhe një shtrat plot me gjak ku u pa Fakhrizadeh. Burimet e sigurisë në intervistë me FNA konfirmuan atentatin ndaj shkencëtarit bërthamor iranian./ Gazeta Shqip

Fotot/ Atentati me bombë dhe brëshëri plumbash, vritet kreu i

Fotot/ Atentati me bombë dhe brëshëri plumbash, vritet kreu i

Fotot/ Atentati me bombë dhe brëshëri plumbash, vritet kreu i

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore