Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Fotot e rreme të arrestimit të Trump: Si të dalloni një imazh të krijuar nga 'Inteligjenca Artificiale'

Fotot e rreme të arrestimit të Trump: Si të dalloni një

Imazhet e rreme të krijuara nga mjetet e inteligjencës artificiale (AI) që tregojnë ish-presidentin amerikan Donald Trump  sikur po arrestohet  janë shfaqur në mediat sociale gjatë javës së kaluar.

Shumë prej tyre treguan në mënyrë të rreme arrestimin e ish-presidentit, i cili mund të përballet me padi për pagesën e parave të padeklaruara ndaj një gruaje, me të cilën dyshohet se kishte një lidhje. Megjithatë, ai ende nuk është akuzuar për një krim prandaj nuk mund të arrestohet.

Shumë nga ata që shpërndanin imazhet theksuan se ishin të rreme dhe nuk dukej se mashtronin shumë njerëz - por disa duket se i besuan si të vërteta.

Të enjten, Trump ndau gjithashtu një imazh të krijuar nga inteligjenca artificiale në platformën e tij të mediave sociale Truth Social, në të cilën ai shfaqej gjunjëzuar në lutje.

Por si t’i dallojmë këto imazhe, për të mos u gënjyer? Cilat janë disa nga shenjat treguese të imazheve të krijuara nga inteligjenca artificiale?

Fotot e rreme të arrestimit të Trump: Si të dalloni një

Imazhet që qarkullojnë në internet, si ajo e mësipërme, duken hiper-reale - më shumë si foto artistike të inskenuara sesa fotografi në moment. Një vështrim më i afërt tregon disa detaje të dukshme, që tregojnë diçka nuk është në rregull.

Shikoni në qendër të imazhit. Krahu i zotit Trump është shumë i shkurtër dhe oficeri i policisë në të majtë po rrëmben diçka që i ngjan më shumë kthetrave sesa dorës së njeriut. Në mënyrë të ngjashme, nëse fokusoheni në qafën e Trump, do të vini re se koka e tij duket sikur është mbivendosur në imazh.

Henry Ajder, një ekspert i inteligjencës artificiale, thotë se teknologjia aktuale nuk është shumë e mirë në paraqitjen e pjesëve të caktuara të trupit, veçanërisht duart.

"Nëse zmadhoni imazhet, shpesh mund të shihni mospërputhje të tilla si numri i gishtërinjve," thotë ai.

Çfarë thonë njerëzit e tjerë?

Një kontroll i thjeshtë i disa faqeve të lajmeve është një mënyrë e sigurt për të verifikuar që Trump nuk është arrestuar apo as paditur - të paktën, jo ende. Nëse dhe kur Trump të përballet me akuza, arrestimi i tij do të jetë lajmi kryesor në mbarë botën. Dhe mund ta imagjinoni stuhinë mediatike nëse ish-presidenti do të ikte disi nga policia.

Një ide tjetër e mirë është të mendoni për kontekstin në të cilin po ndahet një imazh. Kush po e ndan atë dhe cilat janë motivet e tyre?

“Shpesh njerëzit ndajnë fotografi për të përforcuar pikëpamjet e tyre më të gjera politike, edhe nëse nuk kanë kontrolluar nëse fotot janë autentike”, thotë Ajder.

"Ne kemi parë shembuj vërtet të papërpunuar të falsifikimeve të tjera, si p.sh. regjistrimi i Nancy Pelosit që ngadalësohet për ta bërë të tingëllojë e dehur," shton ai. "Kjo ishte një manipulim super i papërpunuar dhe megjithatë shumë njerëz u mashtruan prej tij - ose të paktën donin ta besonin."

Më shumë detaje të çuditshme

Fotot e rreme të arrestimit të Trump: Si të dalloni një

Një vështrim më i afërt i vetë fotove zbulon detaje më të dyshimta.

Tonet e panatyrshme të lëkurës dhe fytyrat me tipare dylli ose të paqarta janë tregues të fortë se imazhi është i rremë.

Në foton e mësipërme, një person me një fytyrë të turbullt është qartë i dukshëm në qendër të djathtë. Dhe flokët e Trump duken të turbullta, ndërsa fytyra e tij është në fokus.

Fotot e rreme të arrestimit të Trump: Si të dalloni një

Teknologjia “AI” gjithashtu nuk ka zotëruar ende përshkrimet e sakta të syve.

Në imazhin e mësipërm, oficerët duket se po ndjekin zotin Trump - por ata po shohin në një drejtim krejtësisht tjetër.

Ekspertët thanë se ndërsa imazhet e falsifikuara nuk janë "asgjë e re", shpejtësia e përparimit brenda fushës dhe potenciali për keqpërdorim, është diçka për t'u shqetësuar.

"Përmbajtja sintetike po zhvillohet me një ritëm të shpejtë dhe hendeku midis përmbajtjes autentike dhe asaj të rreme po bëhet më i vështirë për t'u deshifruar," thotë Mounir Ibrahim nga Truepic, një kompani e analizës së përmbajtjes dixhitale.

Ekspertët pajtohen se fama e Trump i bën falsifikimet të lehta për t'u dalluar. Por imazhet e njerëzve të panjohur mund ta bëjnë detyrën më të vështirë - dhe teknologjia po përmirësohet gjatë gjithë kohës.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore