Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Fotot e pabesueshme/ Shkrirja e akullit nxjerr në dritë ariun 30 mijë vjeçar, ende të paprekur

Fotot e pabesueshme/ Shkrirja e akullit nxjerr në dritë ariun 30

Në qoftë se nga një anë rritja e temperaturave në Siberi është një sinjal shqetësuar për klimën globale, padyshim që shkrirja e akujve dhe permafrostit, që karakterizon pjesën veriore të Rusisë, po nxjerr në dritë me ritme të shpejta dëshmi pothuajse të paprekura të një epoke të historisë  që cilësohej e humbur.

Shkencëtarët e Universitetit të Yakutsk kanë deklaruar një zbulim që e cilësojnë historik, në fushën e arkeologjisë. Bëhet fjalë për një trup pothuajse të paprekur të një ariu të shpellave, që mendohet se ka jetuar midis 22 mijë dhe 39 mijë vjet më parë. Deri më tani nga kjo specie njiheshin vetëm kockat.

“Ky është një zbulim fantastik, i pari në llojin e tij, sepse bëhet fjalë për një ekzemplar që ka ruajtur ende indet e buta, organet e brendshme, madje edhe hundën e tij”.

Ariu u zbulua në një nga zonat më të izoluara të Siberisë, por edhe ajo më e pasura me zbulime në kohët e fundit, ishujt Lykhovsky. Mamuthë, rinoqerontë dhe luanë janë zbuluar në gjendje shumë të mirë në vitet e fundit.

Fotot e pabesueshme/ Shkrirja e akullit nxjerr në dritë ariun 30 Fotot e pabesueshme/ Shkrirja e akullit nxjerr në dritë ariun 30 Fotot e pabesueshme/ Shkrirja e akullit nxjerr në dritë ariun 30 Fotot e pabesueshme/ Shkrirja e akullit nxjerr në dritë ariun 30

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore