Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

FOTO/ Masakra e kartelit mizor të drogës, zbulohet varri masiv me 113 trupa

FOTO/ Masakra e kartelit mizor të drogës,  zbulohet varri masiv me 113

Autoritetet meksikane njoftuan sot zbulimin e një varri masiv me 113 trupa, në shtetin e Jalisco, territori i një prej karteleve më mizore të drogës ‘Jalisco New Generation’.

Në total 30 trupa ishin identifikuar nga të afërmit, tha prokurori vendor Gerardo Octavio Solís në konferencën e shtypit, duke shtuar se 28 nga të identifikuarit ishin burra dhe dy gra.

Varri masiv ishte në zonën El Salto, në juglindje të kryeqytetit të krahinës Guadalajara.

Një zëdhënës i prokurorit tha për mediat se gërrmimet kishin nisur prej 1 tetorit dhe ende vazhdojnë.

Një tjetër varr masiv po gërmohej në Ixtlahuacán de los Membrillos, ku ishin gjetur 25 trupa,  30 km larg El Salto.

Solís nuk dha shpjegim për ekzistencën e varreve por shteti i Jalisco ka parë një rritje të dhunës së drogës në muajt e fundit, si rezultat i ngritjes së kartelit të fuqishëm e brutal  Jalisco New Generation.

Një raporti i Komisionit Kombëtar të Kërkimit në Meksikë tha se në shtetin e Jalisco janë zhvarrosur prej vitit 2006, 897 trupa.

Muajin e kaluar në shtetin fqinj të Guanajuato, u nxorrën mbetjet e 59 trupave, raportonte agjencia Reuters, të supozuar viktima të luftës së bandave të trafikut të drogës për kontroll.

Në mars 2017 një varr masiv me rreth 250 kafka njerëzore u zbulua në Veracruz, në qendër të Meksikës.

FOTO/ Masakra e kartelit mizor të drogës,  zbulohet varri masiv me 113FOTO/ Masakra e kartelit mizor të drogës,  zbulohet varri masiv me 113FOTO/ Masakra e kartelit mizor të drogës,  zbulohet varri masiv me 113

 

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore