Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

FOTO/ 3.9 miliardë vite i vjetër, objekti i veçantë që Biden ka vendosur në zyrën presidenciale

FOTO/ 3.9 miliardë vite i vjetër, objekti i veçantë

Kur ekuipazhi i Apollo 17 u kthye nga hëna, ata sollën përsëri një shkëmb hënor 3.9 miliardë vjeçar që tani është i ekspozuar brenda Zyrës Ovale të Shtëpisë së Bardhë.

Gur i vogël i mbajtur nga një mbajtëse metalike dhe i mbështjellë në xham, ndodhet i vendosur në një raft librash që përmban sende të destinuara për të kujtuar amerikanët për ambicien dhe arritjet e brezave të mëparshëm.

FOTO/ 3.9 miliardë vite i vjetër, objekti i veçantë

NASA ja huazoi shkëmbin e hënës, me kërkesë të Administratës së Biden.

Në bazën e strukturës është një mbishkrim kushtuar tre burrave të misionit Apollo 17,  që ishin astronautët e fundit të NASA-s që ecën nëpër sipërfaqen hënore.

Shkëmbi i hënës përmban një numër krateresh të vegjël të formuar nga ndikime mikrometeoriti që e kanë shpërthyer atë për më shumë se miliona vjet.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore