Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Festoi suksesin se mposhti Covid, shfaqen sërish rastet me virus në Zelandën e Re

Festoi suksesin se mposhti Covid, shfaqen sërish rastet me virus në

Zelanda e Re ka regjistruar rastet e para me koronavirus pas më shumë se 100 ditësh. Kryeministrja, Jacinda Ardern njoftoi se 4 persona rezultuan pozitivë nga e njëjta shtëpi.

Nuk dihet ende si dhe ku janë infektuar. Ardern tha se për të zbatuar bllokimin alarmues të nivelit të tretë, banorët e Auckland-it do të qëndrojnë në shtëpi, me përjashtim të “punonjësve të shërbimeve thelbësore”. Pjesa tjetër e vendit do të jenë nën një bllokim alarmues të nivelit të dytë.

Ardern kërkoi që shkollat, ambientet publike, baret, restorantet dhe bizneset të mbyllen nga mesi i ditës së nesërme.

Zelanda e Re deri më tani ka regjistruar gjithsej 1.570 raste me COVID-19, përfshirë 22 vdekje.

Më parë, në muajin mars, Zelanda e Re imponoi një bllokim alarmues të nivelit të katërt dhe u transferua në nivelin e tretë më 27 prill. Me raste aktive thuajse zero, vendi u zhvendos në nivelin e dytë më 13 maj dhe në nivelin e parë më 9 qershor.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore