Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Çfarë po ndodh? Vullnetari në provën e vaksinës së koronavirusit humb jetën

Çfarë po ndodh? Vullnetari në provën e vaksinës

Një vullnetar në provën klinike të AstraZeneca të vaksinës COVID-19 në Brazil ka vdekur.

Megjithatë, autoriteti shëndetësor brazilian tha se testimi i vaksinës, i cili është duke u zhvilluar nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit, do të vazhdojë edhe pas kësaj.

TË tjera detaje në lidhje me ngjarjen nuk u bënë me dije.

Universiteti Federal i Sao Paulo, i cili po ndihmon në koordinimin e provave klinike të fazës 3 në Brazil, tha se vullnetari ishte Brazilian.

Qeveria federale tashmë ka plane për të blerë vaksinën në Mbretërinë e Bashkuar dhe për ta prodhuar atë në qendrën e saj të kërkimit biomjekësor FioCruz në Rio de Janeiro, ndërsa një vaksinë konkurruese nga Sinovac e Kinës po testohet nga qendra kërkimore e shtetit Sao Paulo, Instituti Butantan.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore