Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Çfarë është terapia me antitrupa monoklonale? Trajtimi që parandalon infeksionin nga Covid

Çfarë është terapia me antitrupa monoklonale? Trajtimi

Kompania farmaceutike amerikane, Eli Lilly, ka thënë se terapia e saj me antitrupa monoklonale ndihmoi në parandalimin e infeksioneve Covid-19, në një provë klinike.

Por çfarë përfshin terapia me antitrupa monoklonale?

Antitrupat janë proteina që prodhon sistemi imunitar për të luftuar viruset, si SARS CoV-2 që shkakton Covid-19. Antitrupat monoklonale prodhohen në një laborator, por ato funksionojnë në të njëjtën mënyrë si ato që gjenden në trup natyrshëm.

Tani janë zhvilluar terapi që përdorin antitrupa të bërë në laborator për të trajtuar njerëz që kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe kanë simptoma të lehta të moderuara.

Deri më sot, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka autorizuar dy trajtime të tilla për përdorim urgjent: casirivimab dhe imdevimab të dhëna së bashku, dhe bamlanivimab të administruara vetë.

Këto antitrupa monoklonale synojnë proteinën “spike” të virusit SARS-CoV-2, që përdoren për t’u lidhur dhe për të hyrë në qelizat njerëzore. Duke u bashkëngjitur me proteinën “spike”, antitrupat bllokojnë hyrjen e virusit në këto qeliza.

Siguria dhe efektiviteti i terapisë me bamlanivimab është ende duke u hetuar. Por provat e mëparshme klinike kanë treguar se zvogëlon shtrimin në spital ose vizitat e dhomave të urgjencës në lidhje me Covid-19 në pacientët që janë në rrezik të lartë të sëmundjes që përparon.

Sipas FDA-së, bamlanivimab nuk është i autorizuar për trajtimin e pacientëve që janë tashmë të shtruar në spital për shkak të koronavirusit, ose kërkojnë terapi me oksigjen si rezultat i sëmundjes.

Ndërkohë njoftimi i fundit nga Eli Lilly, i referohet një studimi që firma kreu ekzaminimin e terapisë bamlanivimab, që ishte përgjegjës për zhvillimin.

Në provën e fazës III, kompania tha se bamlanivimab "uli ndjeshëm" rrezikun e kontraktimit Covid-19 midis banorëve dhe stafit të institucioneve të kujdesit afatgjatë. Kjo është hera e parë që një terapi me antitrupa monoklonale është treguar për të parandaluar infeksionin Covid-19, sesa për të trajtuar thjesht sëmundjen.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore