Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Facebook shënon rritjen më të shpejtë tremujore që nga viti 2016

Facebook shënon rritjen më të shpejtë tremujore që nga

Facebook ka regjistruar rritjen e të ardhurave në tremujorin e dytë me ritmin më të madh që nga viti 2016, por kompania e mediave sociale paralajmëroi se mund të bie ndjeshëm në gjysmën e dytë të vitit.

Të ardhurat totale u rritën në 29.07 miliardë dollarë në periudhën prill-qershor nga 18.68 miliardë dollarë në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, duke postuar një rritje prej 55.6 për qind, rritja më e madhe e përqindjes që nga viti 2016.

Kompania, megjithatë, paralajmëroi se "në tremujorët e tretë dhe të katërt të vitit 2021, pret që normat e rritjes së të ardhurave totale nga viti në vit të ngadalësohen ndjeshëm në mënyrë të njëpasnjëshme ndërsa të kalojë periudhat e rritjes gjithnjë e më të fortë".

"Kur shikojmë rritjen në baza dyvjeçare duke përjashtuar ndikimet nga përfundimi i rimëkëmbjes së COVID-19, ne presim që rritja totale e të ardhurave vjetore të ngadalësohet në mënyrë modeste në gjysmën e dytë të 2021 në krahasim me normën e rritjes së tremujorit të dytë", thuhet në deklaratën financiare.

Numri i përdoruesve të Facebook-ut u rrit në tremujorin e dytë, me përdorues aktivë ditorë në 1.91 miliardë mesatarisht dhe përdorues aktivë mujorë në 2.9 miliardë, ku të dyja treguan rritje prej 7 për qind nga viti në vit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore