Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Ethet e krizës në Itali, presidenti firmos dorëheqjet e ministrave: Përballja në Parlament

Ethet e krizës në Itali, presidenti firmos dorëheqjet e

Presidenti i Italisë ka firmosur dy dekretet për shkarkimin e ministrave të dorëhequr përfaqësues të Italia Viva të Mateo Renzit. Kështu presidenti i Italisë i ka hapur rrugë përballjes në Parlament të kryeministrit, duke i ofruar një formulë të re të rikompozimit të vogël kabinetit qeveritar “Conte 2”.

Kryeministri, Giuseppe Conte, mbërriti në Quirinale disa minuta më parë. Orët e mbingarkuara për fatin e qeverisë, Kryeministri shkon te Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella. Pas dorëheqjes së ministrave Italia Viva, Bellanova dhe Bonetti, Conte mund të marrë detyrën e përkohshme të ministrit të Bujqësisë.

Për këtë, i duhet një dekret nga kreu i shtetit. Dorëheqja e dy ministrave nga ministritë e Bujqësisë dhe Familjes, në fakt, kanë efekte të ndryshme nga njëra-tjetra nga pikëpamja procedurale. Dikasteri i Teresa Bellanova është në fakt i një ministri me portofol, ndërsa ajo e Elena Bonetti është një delegim i Kryeministrit i cili i besohet një ministri pa portofol. Për portofolin e Familjes pra Conte duhet të tërheqë vetëm delegimin.

Kryeministri iu drejtua Quirinales në takimin me presidentin me kartën e sigurisë në xhep, përvecc Lëvizjes Pesë Yje, M5, gjithashtu dhe të Partisë Demokratike. “Unë vij nga një takim i komitetit politik të partisë time, është e qartë se ne mbështesim Kryeministrin Conte, këto janë pikat e veprimit tonë”, tha Ministri i Ekonomisë, Roberto Gualtieri.

 "Është e pashmangshme - shtoi ai - që do të ketë një përballje parlamentare, është e drejtë që Parlamenti është protagonist i këtyre hapave ku puna jonë gjithmonë do të synojë sigurimin e veprimit të qeverisë të nevojshëm për vendin në një moment kaq të vështirë”".

Ethet e krizës në Itali, presidenti firmos dorëheqjet e

Takimi i qendrës së djathtë, ndërkohë, u ka dhënë një mandat tre udhëheqësve për të folur me telefon me Quirinale për të kërkuar që Conte të paraqitet sa më shpejt në Parlament

Orët e etheve

Kërkohet një zgjidhje e një krize që duhet të zyrtarizohet me një paraqitje të Kryeministrit në Parlament. Afati ende nuk është vendosur, edhe pse thirrja e Sergio Mattarella për "të dalë nga pasiguria shpejt" ka pasur jehonë që prej ditës së djeshme.

Në fillim, Kryeministri synonte të priste vendimin Dhomës për tejkalimin e buxhetit që do të vendoset këtë mbrëmje nga Camera dei Deputeti, CDM. Por Kryeministri për bashkëbiseduesit e ndryshëm të mazhorancës gjithashtu supozoi se ai mund të parashikonte kalimin e verifikimit parlamentar para të Mërkurës për të komunikuar dorëheqjen e ministrave Italia Viva, pra të ndërmjetën në lidhje me Departamentin e Bujqësisë dhe të delegimit në lidhje me portofolin e Familja.

Por takimi i udhëheqësve të grupeve në Senat do të vendosë edhe modalitetet. Kjo do të thotë, nëse ato do të jenë komunikime, nëse ka një votë apo jo. Nëse Italia Viva vendos të marrë anën e qendrës së djathtë, kjo mund të ndryshojë rregullat e lojës dhe të jetë vendimtare. Në këto orë, në çdo rast, negociatat për numrat janë duke u zhvilluar, madje edhe me centristët.

Negociatat e kryera në të gjithë bordin, madje edhe nga “pentastellati” përfaqësues të Lëvizjes 5 Yje, e ciai sot zyrtarizoi qëndrimin e shprehur këtë mëngjes nga Di Maio, domethënë se ata nuk duan të formojnë ndonjë qeveri së bashku me Renzin.

Pozicioni i konfirmuar nga sekretari i Partisë Demokratike, Nicola Zingaretti: "Italia Viva, jo e besueshme në çdo skenar". Ai shtoi: "Një qeveri me të djathtë sovrane është e paimagjinueshme". Partia Demokratike shpalli nëpërmjet Dario Franceschini kushtet që "shumica e përgjegjshme” të formohej "nën dritën e diellit", pra e hapur dhe "në votim në Parlament" pa u turpëruar.

Leu doli gjithashtu në krah të Conte, me Pierluigi Bersani i cili tregoi në Kryeministri një pikë ekuilibri në Parlament dhe për vendin. Conte vazhdon t'u përsërisë disa 'të mëdhenjve' të shumicës se ai ka numrat dhe nuk dëshiron t'i shpëtojë një kontrolli. Mënyra e hipotezuar në këtë moment do të ishte ajo e një dalje në Parlament për të kërkuar besim pa dhënë dorëheqjen, atëherë duke qenë në gjendje të mbështetesh në kontributin e një grupi të përgjegjshëm që nuk duan të shkaktojnë krizë në këtë kohë pandemie.

Lëvizjet e Conte-s

Natën e kaluar Conte, duke hapur mbledhjen e Këshillit të Ministrave, njoftoi se ai kishte informuar Quirinale,pra presidentin, dhe se kishte pranuar dorëheqjen e ministrave Teresa Bellanova dhe Elena Bonetti. Ndërsa, ai foli për "përgjegjësi serioze" dhe "dëm të konsiderueshëm në vend" të prodhuar nga një gjest që nuk mund të zvogëlohet. Ai tha se kërkoi dialog "deri në minutën e fundit", por shtoi toka ishte "mbushur me mina".

Ai nuk e fshehu acarimin, as vullnetin për të shkuar deri në fund, me ballafaqimin e numrave në Dhomë. Pra në Këshillin e parë të Ministrave pa IV, ai nuk dha asnjë shenjë kthimi, duke e trajtuar tani Renzin si një kundërshtar. Strategjia do të ishte bllokimi, jo dorëheqja sot, por marrja e përkohshme e ministrive të lira, Bujqësia dhe Familja, për kohën e nevojshme për të miratuar "masat themelore".

Vetëm më vonë, kur ai të ketë sigurinë e numrave, ai do të shkojë në përballjen publike. Ndërkohë, ai thirri ekipin e tij për të dëshmuar dhe cicërimat nga ministrat M5s, Pd dhe Leu arritën në unison. "#AvanticonConte" është hashtag. Nicola Zingaretti gjithashtu e shkroi në Tëitter nga Pd: "Tani gjithçka është në rrezik, është një zgjedhje e pakuptueshme", është sulmi i tij ndaj Renzi. Njëzet e katër orë për të zgjidhur menjëherë goditjen, dhe për të lejuar partitë e shumicës të mendojnë se çfarë të bëjnë. Dhe pastaj përfundimisht paraqitet në Dhomat me një fjalim që i bën një thirrje për një përgjegjësi më të gjerë.

Drejt ballafaqimit në Parlament

Ndërkohë, Italia Viva jeton orët e post-ndarje me kujdes. Asnjë revoltë e brendshme nuk është regjistruar në takimin në mbrëmje të parlamentarëve me Renzin. Kundërlëvizja e Kryeministrit pritet, por skenari i një zgjidhjeje të shpejtë të krizës në shumicë diskutohet sikur Conte nuk ishte ende një opsion i mbyllur: ulja në një tryezë do të ishte e mundur. Por besimi i më shumë se një është se ne shkojmë drejt një ballafaqimi në Dhomë. Dhe, nëse ajo ditë vjen ndonjëherë, disa lamtumira midis Renzianëve nuk mund të përjashtohen.

Një vendim se si të merret me krizën e Conte - nëse do të japë dorëheqjen për të hapur përpjekjen e një qeverie të re apo të shkojë në Parlament për të verifikuar shumicën e saj - duhet të vendoset në tryezë në orët e ardhshme. Nëse ai me të vërtetë zgjedh përballjen në Parlament, qëllimi mund të jetë që të marrë një po nga një shumicë e madhe dhe solide, me një thirrje të gjerë për të mbështetur punën e qeverisë. Alternativa e vetme për kartën përgjegjëse mund të jetë hapja e papritur e Renzi për dialog. Mundësi e largët, por ende jo e pamundur.

Pastaj hapen skenarë të tjerë: nga ai i qeverisë së unitetit kombëtar, i udhëhequr nga një figurë e profilit të lartë (dhe në këtë rast emrat e Mario Draghi kumbojnë dhe madje edhe më të fortë, në këto orë, ai i presidentit Emerita i Gjykatës Kushtetuese, Marta Cartabia ) ose pamundësia e gjetjes së ndonjë mazhorance për të mbështetur edhe një qeveri të tillë dhe rrugën, në atë pikë të pashmangshme, të zgjedhjeve të parakohshëm.

Qeveria e re: Pd-M5S-LeU

Giuseppe Conte, duhet t'i raportojë Parlamentit mbi zhvillimet e krizës. Forcat e mazhorancës në Dhomë e kërkojnë atë, duke iu përmbajtur kërkesës së opozitës. "Është thirrur një konferencë e drejtuesve të grupeve, ne jemi të sigurt që Conte do të kryejë të gjitha hapat e nevojshëm, duke përfshirë edhe atë që ai vjen në klasë. Ne i përmbahemi kërkesës që kolegët e opozitës kanë bërë me përgjegjësi për të thirrur një konferencë të drejtuesve të grupeve", tha presidenti i deputetëve i Pd, Graziano Delrio. Kërkesa u nda nga udhëheqësit e grupeve të LeU, Federico Fornaro dhe të M5, Davide Crippa./ burimi rainews

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore