Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Erdogan kërkon reagim nga Konferenca Islamike: OKB duhet të veprojë për të ndalur konfliktin në Gaza

Erdogan kërkon reagim nga Konferenca Islamike: OKB duhet të

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara dhe vendeve myslimane të Premten të ndalojnë luftimet më të rwnda midis Izraelit dhe militantëve të Gazës ndër vite, duke thënë se Turqia do të mbështeste çdo iniciativë të OKB-sw për t'i dhënë fund dhunës.

Duke përsëritur akuzat se veprimet e Izraelit në Jeruzalem dhe Gaza treguan se ishte një "shtet terrorist", Erdogan tha se ai kishte diskutuar konfliktin me udhëheqësit ose qeveritë e 19 vendeve.

"Ne ftojmë çdo shtet dhe çdo institucion, pavarësisht nga besimi dhe origjina e tyre, të veprojnë sa më shpejt të jetë e mundur kundër sulmeve të Izraelit," tha Erdogan në një fjalim televiziv.

Izraeli shenjwstroi Gazën me zjarr artilerie dhe sulme ajrore të Premten, duke vrarë 13 vetë, përfshirë tre fëmijë, thanë zyrtarët lokalë të shëndetit, ndërsa synonte tunelet militante palestineze për t'u përpjekur të ndalnin sulmet e vazhdueshme me raketa në qytetet izraelite.

Sipas Reuters, të paktën 122 njerëz, përfshirë 51 gra dhe fëmijë, janë vrarë në disa ditë sulme në Gaza, thanë zyrtarët mjekësorë palestinezë. Tetë njerëz janë vrarë në Izrael.

Grupi qeverisës Hamas i Gazës nisi sulmet me raketa në Jeruzalem dhe Tel Aviv si hakmarrje për përplasjet e policisë izraelite me palestinezët pranë Xhamisë Al-Aqsa në Jeruzalem.

"Wshtë e domosdoshme që Këshilli i Sigurimit i OKB të ndërmarrë me shpejtësi hapa për të siguruar paqe dhe qetësi në Jeruzalem," tha Erdogan.

Ai tha se Organizata me 57 anëtarë e Bashkëpunimit Islamik, qw i pwrshkruan si zëri kolektiv i botës muslimane, duhet të veprojë. "Nëse OBI (Konferenca Islamike) nuk merr menjëherë një qëndrim konkret dhe efektiv, do të konsiderohet se ka mohuar ekzistencën e tij," tha Erdogan.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore