Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Elon Musk akuzohet për vrasjen e 1500 kafshëve/ Eksperimentet që po kryen me to

Elon Musk akuzohet për vrasjen e 1500 kafshëve/ Eksperimentet që

Elon Musk po përballet me një hetim në SHBA për mizori ndaj kafshëve mes akuzave se kompania e tij e implanteve të trurit ka vrarë në mënyrë të panevojshme 1500 kafshë në një të ashtuquajturën 'Disneyland të majmunëve'.

Neuralink po krijon një implant të çipit të trurit, i krijuar për të ndihmuar njerëzit të kontrollojnë kompjuterët dhe protezat me mendjen e tyre. Ndërsa Musk thotë se dëshiron të testojë çipat te njerëzit në gjashtë muajt e ardhshëm, ato ende nuk janë të sigurta për njerëzit.

Në vend të kësaj, kompania ka përdorur testimin e kafshëve për të zhvilluar çipat dhe ka vrarë rreth 1500 kafshë gjatë procesit.

Kafshët – duke përfshirë 280 dele, derra dhe majmunë – dyshohet se kanë ngordhur në eksperimente që nga viti 2018, sipas Reuters dhe të brendshëm të kompanisë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore