Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Eksperti amerikan: Simptomat afatgjata të COVID-19 mund të jenë një problem shqetësues

Eksperti amerikan: Simptomat afatgjata të COVID-19 mund të jenë

Eksperti i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, Anthony Fauci, ka thënë se simptomat afatgjata të COVID-19 duhet të merren seriozisht, pasi ato mund të jenë problem.

“Ky është një fenomen i vërtetë. Unë personalisht merrem dhe ndihmoj një numër njerëzish që kanë një sindromë post-akute të COVID-19”, tha Fauci.

“Ata janë ‘virologjikisht’ në rregull, virusi nuk ‘identifikohet’ më në ta, por ata kanë qëndrueshmëri të simptomave që mund të jenë dobësuese”, deklaroi eksperti amerikan.

Fauci tha se disa nga simptomat që kanë pacientët e tij përfshijnë  lodhje ekstreme, dhimbje të muskujve, mos-rregullim të temperaturës dhe “mjegullën e trurit”, ku është e vështirë për ata të përqendrohen.

“Ne e marrim atë shumë seriozisht për arsye të thjeshtë se edhe nëse është një fraksion i vogël dhe duket se është më shumë se sa thjesht një fraksion i vogël i njerëzve që kanë simptoma të vazhdueshme, kur shikoni 24-25 milionë njerëzit në SHBA të cilët kanë qenë të infektuar. Kur gati 100 milionë njerëz në botë janë infektuar, kjo mund të jetë diçka që me të vërtetë mund të jetë një problem”, tha mes tjerash Fauci.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore