Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Ekonomia kalon pritshmëritë e rritjes në Spanjë

Ekonomia kalon pritshmëritë e rritjes në Spanjë

Pavarësisht kufizimeve të rëndësishme kundër COVID-19, ekonomia e Spanjës u zgjerua më shumë nga sa pritej në tremujorin e dytë, sipas një vlerësimi të shpejtë nga zyra statistikore INE.

Prodhimi i brendshëm bruto u rrit 2,8 për qind në mënyrë të njëpasnjëshme pasi u tkurr me 0,4 për qind tremujorin e kaluar.

Ky ishte zgjerimi i parë në tre tremujorë dhe më i shpejtë se rritja e pritshme prej 2,2 për qind. Në një komunikatë të veçantë, INE tha se rritja e shitjeve me pakicë u lehtësua ndjeshëm në qershor.

Shitjet me pakicë u rritën vetëm 1,4 për qind nga viti në vit në qershor, shumë më ngadalë sesa zgjerimi 19,7 për qind i regjistruar në maj.ATSH

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore