Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

“E ruajtur në mënyrë të mrekullueshme”, arkeologët bëjnë zbulimin e jashtëzakonshëm në Pompei

“E ruajtur në mënyrë të mrekullueshme”,

Arkeologët në Itali kanë zbuluar një karrocë ceremoniale pranë qytetit antik romak të Pompeit.

Karroca me katër rrota u gjet pranë një stalle, ku tre vite më parë u zbuluan edhe tre kuaj.

“E ruajtur në mënyrë të mrekullueshme”,

Ekspertët besojnë se ka gjasa që karroca e gjetur të jetë përdorur në festa dhe parada,

Ata thanë se gjetja e saj është "e jashtëzakonshme" dhe se ishte ruajtur në një gjendje të mrekullueshme nën hirin vullkanin.

“E ruajtur në mënyrë të mrekullueshme”,

Pompei, i përfshirë nga një shpërthim vullkanik nga Mali Vezuv, është një thesar arkeologjik.

Shpërthimi vullkanik e varrosi qytetin në një shtresë të trashë hiri, duke ruajtur shumë prej trupave banorëve dhe ndërtesave të tij.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore