Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

E RËNDË/ "I forti" 22-vjeçar merr armën e gjahu dhe plagos 4 gra dhe 2 vajza të mitura para një kishe

E RËNDË/ "I forti" 22-vjeçar merr armën e gjahu

Një ngjarje e rëndë është regjistruar së fundmi në Londër.

Bëhet me dije nga mediat e huaja se katër gra dhe dy vajza, shtatë dhe 12 vjeç, u plagosën nga të shtënat jashtë kishës së Shën Aloysius në rrugën Phoenix. 

Sipas raportimeve mësohet se ngjarja ka ndodhur të shtunën pasdite, teksa policia ka thënë se një burrë u arrestua pasi një makinë u ndalua në Barnet pak para orës 16:00 të dielën.


Policia Metropolitane tha se një 22-vjeçar u arrestua pasi një makinë u ndalua në Cricklewood Lane, Barnet, pak para orës 16:00 të dielën. Ai është dërguar në paraburgim.

Vajza shtatëvjeçare e plagosur nga sulmi mbetet në gjendje të qëndrueshme, por kritike, ndërsa një grua 48-vjeçare ka pësuar lëndime që mund t’i ndryshojnë jetën.

12-vjeçarja ka pësuar lëndime në këmbë, por ka dalë nga spitali dhe pritet të shërohet plotësisht.

Pas ngjarjes janë dërguar në spital edhe tre gra të moshës 21, 41 dhe 54 vjeç dhe gjendja e tyre është vlerësuar si jashtë rrezikut për jetën.

Policia tha se beson se personi i armatosur qëlloi me armë gjahu nga një makinë rreth orës 13:30 para se të largohej.

Të shtënat i dërguan qytetarë të vrapojnë dhe të bërtasin, me shumë prej tyre të strehuar brenda kishës, thanë dëshmitarët.


Të shtënat ndodhën pasi u mbajt një shërbim përkujtimor për 20-vjeçaren Sara Sanchez dhe nënën e saj, Fresia Calderon, të cilat kishin vdekur brenda një muaji nga njëra-tjetra në nëntor.

20-vjeçarja kishte vdekur pas një beteje me leuçeminë, ndërsa nëna e saj zonja Calderon vdiq papritur nga një mpiksje e rrallë gjaku pasi udhëtoi në aeroportin Heathrow nga Kolumbia, raportoi MyLondon.


At Jeremy Trood, prifti që kreu shërbimin para se të ndodhnin të shtënat, i përshkroi skenat si “pandemoni”.

Ai tha për Sky News se dëgjoi një të shtënë të fortë menjëherë pasi njerëzit u larguan nga kisha për të lëshuar pëllumbat jashtë përpara se njerëzit të fillonin të nxitonin përsëri në ndërtesë.

Jack Rowlands, nga Policia Metropolitane, e përshkroi incidentin si një “akt të pakuptimtë dhune”.

Njerëzit që morën pjesë në shërbimin përkujtimor në kishën në Phoenix Road i thanë Sky News se nuk e dinë pse ndodhi.

Ata që e njihnin nënën dhe vajzën që vdiqën thanë se të lënduarit në incident po merrnin pjesë në shërbim në kujtim të tyre.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore