Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

E rëndë në Gjermani/ Azilanti vret një nxënëse dhe plagos një tjetër me thikë

E rëndë në Gjermani/ Azilanti vret një nxënëse dhe

Një vajzë 14-vjeçare ka vdekur dhe një tjetër, 13-vjeçare, është plagosur rëndë pasi u sulmuan nga një burrë me thikë teksa po shkonin për në shkollë në Gjermaninë jugore.

Policia thotë se i dyshuari doli nga një strehë refugjatësh në fshatin Illerkirchberg të hënën në mëngjes dhe sulmoi nxënësit.

Vajza më e madhe vdiq më vonë në spital. Policia gjermane ka arrestuar një 27-vjeçar, i cili sipas saj është një azilkërkues nga Eritrea.

Oficerët kontrolluan një ndërtesë aty pranë dhe e gjetën atë me një thikë që ata dyshojnë se ishte përdorur në sulm. Gjithashtu u arrestuan edhe dy persona të tjerë.

I dyshuari ndodhet nën roje policore në spital ku po trajtohet për një lëndim të paspecifikuar.

Në një deklaratë, policia i kërkoi publikut të mos e përdorë incidentin për të ngjallur dyshime ndaj të huajve ose azilkërkuesve.

"Gjithçka që lidhet me këtë është plotësisht e paqartë deri më tani," u tha gazetarëve zëdhënësi i policisë Wolfgang Juergens.

Vajza 13-vjeçare është duke u rikuperuar nga plagët e marra, të cilat janë jashtë rrezikut për jetën, raportojnë mediat lokale, shkruan BBC.

Kryebashkiaku Markus Haeussler tha se të gjithë në qytet ishin të tronditur.

Ministrja e Brendshme e Gjermanisë Nancy Faeser tha se "lajmi i tmerrshëm" e kishte tronditur atë.

“Unë vajtoj vajzën që u vra dhe sinqerisht shpresoj që vajza e plagosur të shërohet... Policia po heton me intensitet të gjitha sfondet”, shkroi ajo në Twitter .

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore