Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

E padëgjuar/ Shkolla dëbon nxënësen pasi mbante "fustan shumë të gjatë"

E padëgjuar/ Shkolla dëbon nxënësen pasi mbante "fustan

Zakonisht jemi mësuar me rregullore që i pengojnë nxënësve veshjet që nuk respektojnë dekorin e një institucioni shkollor. Zakonisht, një nga debatet më të shpeshta janë ato që kanë të bëjnë me gjatësinë e fundit, aty ku ai është dukshëm sipër gjurit.

Por në rastin e një shkolle të periferisë së Londrës, problemi është ai i kundërt.

Një vajzë 12-vjeçare, Siham Hamud, prej dhjetorit nuk mund të hyjë më në klasën e saj sepse refuzohet nga mësuesit. Arsyeja? Sipas rregullores së re të shkollës të Uxberidge, fustani që ajo mban është tepër i gjatë për rregulloren, që parashikon një veshje lehtësisht sipër gjurit.

Fustani i Sihamit përfundon deri tek kyçet e këmbës, dhe ajo është justifikuar me motive fetare, nga momenti që ajo dhe familja janë myslimanë.

Të dy palët nuk duan të ndërrojnë mendje, kështu që pothuajse çdo ditë 12-vjeçarja paraqitet, dhe kthehet në shtëpi, shpesh herë duke qarë, siç pohon i ati. “Nuk kuptoj ku është problemi i shkollës, është një vajzë besimtare, është një zgjedhja e saj”, deklaron ai.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore