Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Dollari bie nga 'froni', cilat janë pesë monedha kryesore në botë sipas Bloomberg

Dollari bie nga 'froni', cilat janë pesë monedha kryesore

Dollari nuk është më monedha kryesore në botë, pasi euro e ka tejkaluar për pagesa në tregun ndërkombëtar, për herë të parë nga shkurti 2013.

Deri në 37.82 për qind të transaksioneve ndërkombëtare të parave u kryen në monedhën evropiane, njoftoi Bloomberg, duke iu referuar të dhënave të Shoqatës Botërore të Telekomunikacioneve Financiare Ndërbankare (SWIFT), e cila përfshin 200 shtete dhe 11.000 institucione financiare.

Euro pasohet nga dollari amerikan, funta britanik, jeni japonez dhe dollari kanadez, i cili e shtyu juanin kinez nga pozita e pestë.

Përdorimi i dollarit u ul me 4.6 për qind nga dhjetori i vitit të kaluar deri në tetor të këtij viti, kështu që tani ai zë 37.64 për qind të aksioneve. Në të njëjtën kohë, euro u rrit me gjashtë për qind.

Dollari amerikan mbeti në vendin e parë kur bëhet fjalë për vendosjen e kredive. Ekspertët e shohin krizën ekonomike për shkak të pandemisë së virusit koronar, zgjedhjeve presidenciale amerikane dhe luftës tregtare me Kinën si arsyet e kësaj rënie të dollarit në listën e monedhave më të rëndësishme.

Që nga kulmi i tij në mars, dollari ndërkohë është dobësuar me 11 për qind dhe ekspertët thonë se ai do të pasohet nga një rënie e mëtejshme.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore