Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Diplomacia për vaksinën anti-Covid/ Si po bie ndikimi i Perëndimit në luftën me pandeminë

Diplomacia për vaksinën anti-Covid/ Si po bie ndikimi i

"Sot është më lehtë të gjesh një armë bërthamore sesa të marrësh një vaksinë," deklaroi në janar presidenti serb, Aleksandar Vu?i?. Ai po mburrej se vendi i tij sapo kishte marrë dërgesën e tij të parë me gati 1 milion doza vaksine Covid-19 nga Sinopharm, një kompani farmaceutike kineze me pronësi shtetërore.

Që atëherë, Serbia ka shtuar rezervat e saj me dhjetëra mijëra doza të vaksinës ruse Sputnik V, dhe nënshkroi një marrëveshje për të ndërtuar një fabrikë shishesh për vaksinën Ruse dhe tani mburret me shkallën më të shpejtë të vaksinimit në Evropën kontinentale.

Beogradi ka filluar të praktikojë diplomacinë e tij të vaksinave, duke i dhënë mijëra doza fqinjëve të Maqedonisë së Veriut, si dhe Mali i Zi që pret të marrë donacione së shpejti.

Ndërsa gara për të administruar situatën e Covid-19 është rritur këtë vit, kështu shumë vende kanë bërë përpjekjet për të përdorur vaksinat si instrumente të ndikimit.

India hyri në lojë në shkurt duke u dhënë miliona doza fqinjëve të saj në Azinë Jugore, ku ajo ka konkurruar për ndikim diplomatik me Kinën. Pekini ka njoftuar një stuhi dozash falas gjatë javëve të fundit në 13 vende dhe thotë se planifikon të sigurojë vaksina për 38 të tjera. Moska ka përfituar nga vonesat në programin e BE-së për të shitur vaksinën e saj në Hungari - edhe pse formulimi rus ende pret miratimin rregullator të bllokut.

Në një treg të mungesës ekstreme, me vaksinimin që ende nuk ka filluar në 130 vende, shtete të tilla si Serbia po shfaqen si udhëheqës të hershëm në garën e vaksinimit, duke përdorur konkurrencën gjeopolitike - së bashku me një gatishmëri për të zbutur pengesat rregullatore.

"Prokurimi i vaksinave është simbol i strategjisë së politikës së jashtme të Serbisë", tha Vuk Vuksanovic, një studiues në Shkollën e Ekonomisë në Londër dhe Qendrën e Beogradit për Politikën e Sigurisë. 

Përkundrazi qeveritë perëndimore, të cilat treguan egoizëm së pari duke vaksinuar popullatat e tyre dhe kanë preferuar të kanalizojnë ndihmën e vaksinës në skema shumëpalëshe si Covax.

Vende të tilla si Britania e Madhe, SH.B.A. dhe Kanada presin që të jenë në rrugën e tyre për të imunizuar njerëzit, së bashku me një pjesë të vendeve të tjera të pasura që kanë blerë pjesën më të madhe të furnizimit të vaksinave perëndimore që do të prodhohen në 2021. Ndarja është një mundësi diplomatike dhe disa kryeqytete të huaja po e shfrytëzojnë atë.

"Nacionalizmi i vaksinave të vendeve perëndimore krijoi hapësirën për këto vende të tjera për të praktikuar diplomacinë e vaksinave," tha Yanzhong Huang, një anëtar i vjetër për shëndetin global.

Ndërsa Kina dërgoi ambasadorin e saj serb në ceremoninë e aeroportit duke shënuar mbërritjen e dozave të Sinopharm, dhe Vladimir Putin përdor samite diplomatike për të promovuar Sputnik V.

"Pfizer, Moderna gjithashtu, ata janë këtu për të nxjerrë fitime," tha Agathe Demarais, drejtori global i parashikimit në Njësinë e Inteligjencës. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore