Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Covid midis gëzofëve, si industria e përpunimit të lëkurës po shton rrezikun e infektimit me virusin

Covid midis gëzofëve, si industria e përpunimit të

Midis koronavirusit, kafshëve të egra dhe njerëzve nuk është më vetëm një kërcim, por një kërcim nga një specie në tjetrën.

Siç mund të pritej, shkatërrimi i miliona kafshëve vizonë të dyshuar të infektuar në Danimarkë, ka çuar në një ulje të numrit të njerëzve pozitivë rreth fermave.

Kanë qenë operacione dramatike në disa aspekte, gjithashtu edhe me problemet e asgjësimit relativ dhe jo-parëndësishëm, duke patur parasysh se kufomat e varrosura po shfaqen sërish në tokë.

Sidoqoftë, pamja e menjëhershme, siç ndodh shpesh me këtë virus, nuk është ngushëlluese. Teksa rastet njerëzore të lidhura drejtpërdrejt me fermat po zvogëlohet, shumë të reja po shfaqen në industritë e afërta të përpunimit të lëkurës.

Kjo mund të nënkuptojë se ka pasur femra që u kanë shpëtuar masave kufizuese, nga të cilat kafshë edhe pse të sëmura, u janë nënshtruar përpunimit dhe kanë infektuar operatorët, të cilët më pas kanë infektuar kontaktet e tyre.

Një aspekt tjetër shqetësues është se nëse në të gjitha rajonet e prekura nga rastet e rënies totale të Covid-19, përqindja e variantit të ri, i cili mbart me vete mutacionin që kalon nga vizonë te njeriu.

Varianti i ri i koronavirusit mbart me vete mutacionin që virusi e realizoi me qëllim që të hidhej nga vizoni te njeriu. Ky variant zgjon alarmin për shkak të imunogjenitetit të tij të ulët që mund të rrezikojë strategjitë aktuale të vaksinimit.

Situata epidemiologjike e kafshëve me lesh sot duket mjaft e komplikuar dhe me një shkallë rreziku jo-margjinal. Ne e dimë që vizonët kanë Covid sepse ato na ngjajnë ne njerëzve nga dy këndvështrime: ndjeshmëria e madhe biomolekulare ndaj virusit dhe afërsia e detyruar me të cilën detyrohen në fermë (e padëshiruar pasi vizon është një kafshë e vetmuar, ndryshe nga ne, njerëzit).

Mbarështimi i këtyre kafshëve në kohën e Covid po provon të jetë një model me rrezik të lartë që mund të krijojë situata të shumta strehimi për virusin.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore