Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Covid, Kina: Katastrofë po të hapemi si Perëndimi

Covid, Kina: Katastrofë po të hapemi si Perëndimi

Kina mund të përballet me më shumë se 630,000 të infektkuar me Covid në ditë nëse heq masat e saj shtrënguese të tolerancës zero. Masat janë aq të ashpra, sa Pekini ka urdhëruar mbylljen e qyteteve me 4 deri në 6 milionë banorë pas regjistrimit të një grushti rastesh ditore.

Në raportin e publikuar në China CDC Ëeekly nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, shkencëtarët kineze thanë se Kina nuk mund të përballonte heqjen e kufizimeve të udhëtimit pa vaksinime më efikase, ose trajtime specifike.

Duke përdorur të dhëna për gushtin nga Shtetet e Bashkuara, Britania, Spanja, Franca dhe Izraeli, matematikanët vlerësuan rezultatet e mundshme nëse Kina do të adoptonte të njëjtat taktika të kontrollit të pandemisë si këto vende.

Sipas projeksionit, rastet e reja ditore në Kinës do të arrinin të paktën 637,155 nëse miratonte strategjinë e pandemisë së Shteteve të Bashkuara, thuhet në raport. Rastet ditore do të arrinin në 275,793 nëse Kina do të merrte të njëjtën qasje si Britania dhe 454,198 nëse do të imitonte Francën, tha ai.

"Vlerësimet zbuluan mundësinë reale të një shpërthimi kolosal, i cili pothuajse me siguri do të shkaktonte një barrë të papërballueshme në sistemin mjekësor", thuhet në raport.

"Gjetjet tona kanë ngritur një paralajmërim të qartë se, për momentin, ne nuk jemi gati të përqafojmë strategjitë e hapura që mbështeten vetëm në hipotezën e imunitetit të tufës të shkaktuar nga vaksinimi i mbrojtur nga disa vende perëndimore", thotë studimi kinez.

Matematikanët paralajmëruan se vlerësimet e tyre bazoheshin në llogaritjet bazë aritmetike dhe se duheshin modele më të sofistikuara për të studiuar evolucionin e pandemisë nëse hiqen kufizimet e udhëtimit.

Kina ka mbajtur një politikë të tolerancës zero ndaj COVID-19, duke thënë se rëndësia e mbajtjes së rasteve lokale kur ato zbulohen ndërpreret përhapjen e infeksionit në mënyrë të pakontrolluar.

Kina raportoi 23 raste të reja të konfirmuara të koronavirusit për 27 nëntor, nga 25 një ditë më parë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) caktoi të premten një variant të ri COVID-19 të zbuluar në Afrikën e Jugut me një numër të madh mutacionesh si "shqetësues", duke nxitur disa vende të vendosin kufizime udhëtimi.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore