Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

COVID/ Europa më afër se kurrë 'certifikatës së vaksinimit', por Franca...

COVID/ Europa më afër se kurrë 'certifikatës së

Europa duket se është një hap tjetër më afër prezantimit të një certifikate evropiane vaksinimi, e cila në kushte të caktuara mund të funksionojë si një "pasaportë" për të lehtësuar udhëtimin brenda BE, ide që u hodh nga 27 Krerët e Shteteve dhe Qeverive gjatë telekonferencës së Këshillit Evropian.

Megjithatë, Franca shprehu rezerva në lidhje me idenë e një certifikate  të përbashkët vaksinimi.

Sidoqoftë, shumica e vendeve anëtare të BE janë në favor të propozimit grek.

dhe Shtetet Anëtare tashmë po diskutojnë krijimin e një certifikate që do të përdoret kryesisht për qëllime mjekësore (në rast se një qytetar vaksinohet në shtete të ndryshme anëtare ose zhvillon efekte anësore), ideja e një dokumenti zyrtar, me tipare të përbashkëta të sigurisë, të cilat mund të shërbejnë si një "pasaportë" për udhëtime brenda BE, po fitojnë më shumë mbështetës.

Në konferencën më 27, 25 dhe 26 shkurt, Kryetarët e Shteteve dhe Qeverive të BE-së, si dhe Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von del Layen dhe Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, iu referuan prezantimit të një certifikatë të zakonshme evropiane që mund të funksionojë. si një dokument zyrtar për të lehtësuar udhëtimet brenda BE-së.

Një "certifikatë standarde dhe ndërvepruese" që mund të përdoret në formë të printuar ose dixhitale, duke siguruar fleksibilitet dhe pajtueshmëri me vendimet ekzistuese të Shteteve Anëtare dhe duke siguruar mbrojtjen e të dhënave personale, e cila mund të lëshohet brenda tre muajsh, në mënyrë që vendet anëtare të BE-së, të cilat janë shumë të varur nga turizmi, të shënojnë humbje më të ulëta në PBB-në e tyre.

Franca me rezerva

Rezervat më të forta tani po shprehen nga Franca, pasi vendi është tashmë në prag të zgjedhjeve dhe Presidenti Macron duhet të merret me forca politike rezistente ndaj vaksinimit. Këta të fundit kanë argumentuar se një certifikatë vaksinimi do të krijonte dy kategori qytetarësh.

Sidoqoftë, rreth 20 shtete anëtare të BE-së janë në favor të krijimit të një certifikate të përbashkët vaksinimi, ndërsa Komisioni Evropian, i cili nuk ka kompetencë në këtë çështje, po përpiqet të vendosë një ekuilibër midis Shteteve Anëtare dhe institucioneve Evropiane.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore