Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Brenda tuneleve të 'vdekjes'/ Rrugët nëntokësore të Hamasit që u shkatërruan nga 1000 bomba të Izraelit (FOTO)

Brenda tuneleve të 'vdekjes'/ Rrugët nëntokësore

Izraeli pretendon të ketë shfarosur shumicën e rrjetit të tuneleve të Hamasit në Rripin e Gazës në një bombardim masiv të enjten gjatë natës.

Helikopterë, avionë, anije me armë dhe artileri goditën pjesët veriore dhe lindore të Gazës me më shumë se 1.000 bomba dhe predha si pjesë e një operacioni 'kompleks' për të shkatërruar tunelet e Hamasit nën Qytetin e Gazës.

Në një mashtrim të dukshëm, ushtria izraelite tha menjëherë pas mesnatës se forcat tokësore po 'sulmonin në Gaza', por një zëdhënës më vonë e tërhoqi atë deklaratë, duke thënë se asnjë trupë izraelite nuk kishte kaluar kufirin.

Sidoqoftë, njoftimi ishte një dredhi e planifikuar mirë për të marrë Hamasin për të dërguar luftëtarët e tij në sistemin e tij nëntokësor të tunelit nën Qytetin e Gazës, para se të bombardonte zonën, me shpresën për të eleminuar një numër të madh të operativëve të organizatës me një goditje vdekjeprurëse.

Ushtria Izraelite ka kohë që po përpiqet të shkatërrojë rrjetin e tuneleve të Hamasit - krijuar pasi organizata islamike mori kontrollin e Rripit të Gazës në 2007.

Tunelet ishin ndër mjetet më efektive të Hamasit gjatë luftës së vitit 2014 me Izraelin, me militantët që i përdorën ato për të lëvizur armë, për të hyrë në shtetin hebre, për të zënë pritë ushtarëve të IDF-së dhe ndonjëherë edhe për t'u kthyer në Gaza përmes pasazheve nëntokësore.

Brenda tuneleve të 'vdekjes'/ Rrugët nëntokësore

Brenda tuneleve të 'vdekjes'/ Rrugët nëntokësore

Brenda tuneleve të 'vdekjes'/ Rrugët nëntokësore

Brenda tuneleve të 'vdekjes'/ Rrugët nëntokësore

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore