Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Bota pranë një lufte nukleare? Putin nënshkruan marrëveshjen me Lukashenkon

Bota pranë një lufte nukleare? Putin nënshkruan marrëveshjen

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një marrëveshje për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi.

Lajmi është bërë i ditur nga agjencia ruse e lajmeve Tass, e cila njofton se deri më 1 korrik do të ndërtohet një objekt magazinimi për armët.

“Ne ramë dakord me presidentin e Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko që do të vendosim armë bërthamore taktike në Bjellorusi pa shkelur regjimin e mospërhapjes”, tha Putin.

Ai pretendoi se nuk do të shkelte marrëveshjet e mospërhapjes bërthamore, pasi SHBA-ja tashmë ka armë të tilla të stacionuara në Evropë.

Çfarë është mospërhapja?
Regjimi i mospërhapjes, i përmendur nga Putin është një traktat ndërkombëtar që synon të parandalojë përhapjen e armëve bërthamore, duke i mbajtur ato larg nga duart e vendeve që nuk i zotërojnë ende.

Ai u nënshkrua në vitin 1968 nga dhjetëra vende, duke përfshirë Bashkimin Sovjetik, SHBA-në dhe Britaninë e Madhe.
Putin tha se armët që do të vendosen në Bjellorusi do të jenë ende nën kontrollin rus.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore