Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

BE-ja aprovon insektin e parë si ushqim, ja ku mund të përdoret

BE-ja aprovon insektin e parë si ushqim, ja ku mund të përdoret

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian kanë arritur një marrëveshje që larvat mund të etiketohen si “ushqim inovativ” që është i sigurt për t’u ngrënë, njoftoi të martën Komisioni Evropian. Marrëveshja do të thotë që Bashkimi Evropian së shpejti do të miratojë një ligj që do të mundësojë konsumimin e krimbave të verdhë ose larvat.

“Përdorimi i insekteve si një burim alternativ i proteinave nuk është i ri dhe hahet rregullisht në shumë pjesë të botës”, tha komisioni, raporton france24.

Insektet mund të përdoren për hamburger, biskota dhe proteina. Komisioni deklaron se aktualisht ka edhe 11 kërkesa të tjera për përdorimin e insekteve për “ushqime të reja” në BE dhe ato do të shqyrtohen nga Autoriteti Evropian i Sigurisë së Ushqimit (EFSA).

Duke theksuar se kjo është hera e parë që një insekt miratohet për ushqim në BE, Komisioni vëren se tashmë ka qenë e mundur të konsumohen insekte në disa Shtete Anëtare. Por kjo ishte para rishikimit të rregullores Evropiane për ushqimin nga viti 2018, e cila përcakton se insektet e plota duhet të aprovohen për t’u përdorur si ushqim.

Shkencëtarët kanë theksuar për vite me radhë se mielli i verdhë është shumë i vlefshëm nga pikëpamja ushqyese, me shumë proteina dhe yndyra të shëndetshme. Larvat mund të rriten me shpejtësi në substrate të tilla si maja e furrës, krunde gruri, niseshte misri dhe miell patate. Ata janë gjetur prej kohësh në tregjet në vendet e Azisë Juglindore

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore