Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

“Babai lejonte përdhunimin e fëmijëve nga të afërmit”/ Historitë e tmerrshme: Ja pse incesti është i paligjshëm

“Babai lejonte përdhunimin e fëmijëve nga të

Të shumta janë historitë rrëqethëse për rastet e marrëdhënieve intime mes anëtarëve të së njëjtës familje që janë treguar.

Shembujt e këqij janë të pafund dhe mund të variojnë nga romanet e trilluara të George RR Martin deri tek tregimet faktike të faraonëve të lashtë egjiptianë.

Por në mënyrë shqetësuese, ky fenomen është i pranishëm dhe në disa familje më moderne, të cilat janë bërë famëkeqe për aktin e paligjshëm mes të’ afërmve të gjakut’.

Më poshtë ju sjellim disa nga historitë më rrëqethëse, dhe nëse ende nuk jeni të bindur pse incesti është i paligjshëm, ju ftojmë të hidhni një sy.

“Unaza e seksit e Hillbilly”

Për klanin Hillbilly që jetonte në një pjesë të izoluar të Kanadasë, inçesti ishte një mënyrë jetese për 120 vjet.

Familjet e varfra rurale, të udhëhequra nga Uilliam Goler,  u përshkruan si një “unazë seksi” pasi 13 anëtarë të rritur u arrestuan për incest dhe vepra të tjera seksuale që përfshinin fëmijë.

Vetë Uilliam i lejonte të afërmit të bënin seks me fëmijët, nëse i siguronin pije alkoolike dhe cigare në këmbim. Skandali u ekspozua në vitin 1984 kur një nga fëmijët e Uilliam-it, atëherë 14-vjeç, i tregoi gjithçka një  mësueseje shkolle. Me pikëllim, ajo përshkroi se si përdhunohej nga babai i saj deri në 14 herë në muaj.

Uilliam u burgos për shtatë vjet për incest, paturpësi të rëndë dhe mashtrim, ndërsa gruaja, djali dhe anëtarët e tjerë të familjes u burgosën gjithashtu për vepra shqetësuese. Një sociolog, Jim Sacouman, beson se dorëshkrimet e gjykatës treguan se inçesti kishte qenë i përhapur në familje që në vitin 1860, sipas Ranker.

“Babai i incestit”

“Babai lejonte përdhunimin e fëmijëve nga të

Ndërsa mund t'i konsideroni vitet 1980 si shumë kohë më parë, ky rast tjetër mbetet i freskët.

Kjo për shkak se kanë kaluar vetëm dy vjet e gjysmë që kur Travis Fieldgrove u burgos,  pasi vajzat e tij biologjike dyshohet se konkurruan për të bërë seks me të. Ai u takua për herë të parë me vajzën e tij, Samantha Kershner, kur ajo ishte 17 vjeç,  para se të fillonte një marrëdhënie seksuale me të tre vjet më vonë. Policët më vonë thanë se Samantha e dëshironte babanë e saj dhe se kjo ishte "nga një konkurrencë xheloze me gjysmë motrën e saj se kush mund të bënte seks" me të. Fieldgrove, nga Nebraska, SHBA, u ekspozua nga ish-partneri i tij i cili lajmëroi policët.

Por gjatë hetimeve ai e martoi me nxitim vajzën e tij në një martesë të paligjshme. Më pas ai u burgos për dy vjet me akuza për tentativë për incest, përpara se së fundmi të mburrej në Facebook për "dashurinë e jetës" pasi u lirua.

'Familja më e trashëguar në botë'

“Babai lejonte përdhunimin e fëmijëve nga të

Kanë kaluar 10 vjet që kur "familja më e trashëguar në botë" u zbulua në një kamp pranë periferisë Australiane.

Autoritetet i kanë quajtur ata familja Colt, një pseudonim i përdorur për të mbajtur të fshehur identitetin e tyre. Klani ishte rezultat i katër brezave të incestit, dhe hetuesit besojnë se çdo anëtar i familjes është përfshirë në aktivitet seksual me të paktën një të afërm.

Ata jetonin në tenda dhe kasolle dhe disa nga 12 fëmijët e gjetur kishin deformime të fytyrës dhe vështirësi në të folur.

Tmerri i Colt filloi kur kreu i familjes, Tim, u tha se kishte përdhunuar vajzën e tij Betty kur ajo ishte 12 vjeç. Ai besohet se ka lindur disa nga 13 fëmijët e Betty-t, ndërsa djemtë e tij kishin foshnja me motrat e tyre. Pas vdekjes së tij në vitin 2009, Betty udhëhoqi klanin e 40-të që të gjithë dyshohet se ishin përfshirë në incest. Betty, së bashku me anëtarët e tjerë, përfundimisht u burgosën për vepra të ndryshme.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore