Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Australia i do kangurët e saj aq shumë sa vendos kuota vjetore për t'i vrarë ata

Australia i do kangurët e saj aq shumë sa vendos kuota vjetore

Kangurët janë pjesë e stemës së Australisë dhe po ashtu ndodhen në bishtin e linjës ajrore kombëtare, por çdo vit autoritetet shtetërore lejojnë gjuetarët e licencuar të vrasin miliona prej tyre.

Qeveria dhe ekspertët e kafshëve të egra thonë se disa lloje kangurësh janë aq të shumtë sa duhet të hiqen rregullisht për të mbrojtur tokën, speciet e tjera vendase dhe vetë kafshët nga uria gjatë kohërave të thatësirës.

Por asgjësimi ligjor i një ikone kombëtare ka zemëruar disa aktivistë, të cilët prej vitesh kanë bërë fushatë për t'i dhënë fund një praktike që ata thonë se është mizore dhe e nxitur nga interesa tregtare.

Sipas programeve qeveritare, gjuetarët e licencuar fitojnë një tarifë për çdo kilogram kangur dhe ato përpunohen për mish  dhe lëkurë për eksport në rreth 70 vende - një industri me vlerë 200 milionë dollarë australianë (133 milionë dollarë) çdo vit, sipas Shoqatës së Industrisë së Australisë (KIAA), organi kryesor i industrisë tregtare.

Për dekada, lëkura e kangurit ka qenë materiali i zgjedhur për prodhuesit e mbathjeve të futbollit të nivelit të lartë për shkak të elasticitetit dhe forcës së materialit. Por këtë muaj, kompania sportive amerikane Nike dhe rivalja gjermane Puma njoftuan se po hiqnin dorë nga lëkura e kangurit, në favor të alternativave sintetike.

Asnjëra kompani nuk përmendi çështje të të drejtave të kafshëve në deklaratat e tyre për shtyp duke njoftuar vendimin dhe nuk iu përgjigj kërkesave për komente të mëtejshme.

Por grupet e të drejtave të kafshëve e pretenduan atë si një fitore pas vitesh lobimi.

“Është një ditë e mrekullueshme për kangurët”, tha Mick McIntyre i grupit të fushatës Kanguros Alive, pjesë e një rrjeti ndërkombëtar aktivistësh që lobojnë për ndalimin e importit të produkteve të kangurit në Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore