Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

As bunkerët nuk të mbrojnë dot/ Ushtria amerikane teston bombën e re 2-tonëshe

As bunkerët nuk të mbrojnë dot/ Ushtria amerikane teston

Ushtria amerikane ka testuar bombën GBU-72, që është prodhuar nga një përzierje e copëzave të bombave tjera që në thelb ka për qëllim shkatërrimin e bunkerëve.

Ndoshta është e projektuar duke marrë parasysh objektet nëntokësore për zhvillimin e armëve bërthamore të Iranit apo Koresë së Veriut.

Gjatë testimit nga baza ajrore Aglin në Florida, aeroplani luftarak F-15 provoi bombën e re. E 5K Penetrator GBU-72, është dizajnuar për të depërtuar thellë në bunkerët nëntokësorë dhe objektet e tjera që janë përforcuar me çelik e beton – duke rënë nga 12.000 metra lartësi, depërtuar në tokë dhe më pas shpërthyer.

“Hedhja e bombës 2 tonëshe shënoi fundin e një sërë testimesh që planifikoi njësia 780 e forcave ajrore”, thuhet në deklaratën e forcave ajrore pas testimit të fundit.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore