Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

ALARM I KUQ! Rusia gati për luftë të re? Sisteme të fuqishme të mbrojtjes ajrore instalohen... (VIDEO)

ALARM I KUQ! Rusia gati për luftë të re? Sisteme të fuqishme

Në rrjetet sociale po qarkullojnë video që tregojnë se si ushtria ruse po instalon sistemet e mbrojtjes ajrore 'Pancir' në çatitë e ndërtesave.

Në foto dallohen të paktën dy vende, ku janë instaluar sistemet për të mbrojtur kryeqytetin nga sulmet ajrore dhe raketore. Ato janë vendosur në çatitë e Ministrisë së Mbrojtjes dhe qendrës së biznesit në rrugën Teterinski 8.

Kompleksi Pancir është projektuar për mbulim të objekteve civile dhe ushtarake. Ai u pranua në shërbim të ushtrisë ruse në vitin 2012.

Sipas blogerëve dhe gazetarëve ushtarakë, komanda ushtarake vendosi të forcojë mburojën ajrore të kryeqytetit rus pasi inteligjenca ruse mori prova të mjaftueshme për aftësinë e ushtrisë ukrainase për të goditur objektivat në kryeqytetin e Federatës Ruse.

Sistemi i mbrojtjes ajrore Pancir-S1 peshon deri në 30 tonë dhe ushtria ruse në një farë mënyre arriti ta ngrinte deri atje lart. Një nga fotot tregon një vinç të madh që vendos Pancir në majë të qendrës së biznesit. Një tjetër pretendon se sistemi ishte instaluar në çatinë e ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore