Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

36 homoseksualë të prekur / Britania në alarm për linë e majmunit, raste rekord në një dite të vetme

36 homoseksualë të prekur / Britania në alarm për linë

Përhapja e lisë së majmunit në Evropë po bëhet gjithnjë e më shumë shqetësuese, teksa vetëm ditën e sotme në Britaninë e Madhe janë identifikuar 36 raste të reja.

Drejtuesit e Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) kanë regjistruar tashmë 57 raste në pak më shumë se dy javë, në një situatë të përshkruar si 'të paprecedentë' nga ekspertët kryesorë.

Rastet janë identifikuar në meshkujt me prirje homoseksuale dhe biseksual, teksa zyrtarët shëndetësorë bënë apel për kujdes të shtuar, edhe pse sipas tyre rreziku për popullsinë në Mbretërinë e Bashkuar mbetet i ulët.

E gjitha kjo vjen në një kohë, kur në Britani po diskutohet nëse sistemi shëndetësor ka aftësinë ta përballojë një fluks në rritje, teksa ekspertët thonë se spitaleve mund të mbesin pa shtretër së shpejti nëse shpërthimi vazhdon të përkeqësohet.

Udhëzimi aktual i UKHSA thotë se të gjitha rastet e konfirmuara që kanë nevojë për kujdes spitalor duhet të transferohen në njësitë e sëmundjeve infektive me pasoja të larta (HCID). Vetëm 15 shtretër të tillë ekzistonin në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar përpara se të godiste Covid. Kapaciteti u rrit gjatë pandemisë, por burime brenda shërbimit shëndetësor thonë se ai ende ka vetëm 50 shtretër.

36 homoseksualë të prekur / Britania në alarm për linë

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore