Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

2000 hebrenj në kufi/ Çfarë plani po fsheh Lukashenko për rritjen e tensioneve

2000 hebrenj në kufi/ Çfarë plani po fsheh Lukashenko për

Rreth 2,000 hebrenj hasidikë janë mbledhur në kufirin e Ukrainës me Bjellorusinë, ku pelegrinazhi i tyre vjetor është ndaluar për shkak të kufizimeve të koronavirusit.

Kievi ka akuzuar Presidentin Alexander Lukashenko për rritjen e krizës duke u dhënë pelegrinëve shpresë se ata mund të kalojnë kufirin si hakmarrje për mbështetjen e Ukrainës për protestat e fundit pro-demokracisë.

Pavarësisht nga kufizimet e rrepta të Ukrainës për udhëtim, pelegrinët po kërkojnë të vizitojnë varrin e Rabbit Nahman, themeluesit të degës së Breslov të Judaizmit Hasidk, në qytetin qendror të Ukrainës, Uman këtë fundjavë.

Një deklaratë nga zyra e Presidentit Volodymyr Zelensky këtë pasdite i tha Bjellorusisë 'të ndalonte krijimin e tensioneve shtesë në kufi’.

Kjo vjen pasi Lukashenko vizitoi Presidentin rus Vladimir Putin të hënën për të marrë mbështetje ushtarake dhe ekonomike me vlerë 1.15 miliardë paund.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore