Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

2 mijë vite pas shpërthimit të vullkanit që shkatërroi Pompein, zbulohen trupat e një të pasuri dhe skllavit të tij

2 mijë vite pas shpërthimit të vullkanit që shkatërroi

Arkeologët kanë zbuluar eshtrat e dy burrave që vdiqën në shpërthimin vullkanik që shkatërroi qytetin antik romak të Pompeit gati 2,000 vjet më parë.

Njëri ishte ndoshta një njeri me status të lartë dhe tjetri skllav i tij, thanë zyrtarët në parkun arkeologjik të Pompeit.

Ata "mbase po kërkonin strehim" nga shpërthimi "kur u morën me vete", shtoi drejtori Massimo Osanna.

Pompei u përfshi nga një shpërthim vullkanik nga Mali Vesuvius në vitin 79 pas Krishtit. Shpërthimi varrosi Pompein në hi, duke ngrirë qytetin dhe banorët e tij në kohë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore