Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Lufta bërthamore është në horizont!"/ Shokon Lukashenko: Perëndimi kërkon të na shkatërrojë

"Lufta bërthamore është në horizont!"/ Shokon

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka paralajmëruar sot se një luftë e tretë botërore shfaqet në horizont për shkak të mbështetjes së NATO-s për Kievin, teksa këmbënguli se Rusia do të përdorë armët bërthamore nëse i frikësohen humbjes në Ukrainë.

 Diktatori, një aleat i vendosur i presidentit rus Vladimir Putin, pretendoi, pa dhënë asnjë provë, se Perëndimi po planifikon të pushtojë Bjellorusinë për ta shkatërruar atë. Lukashenko tha se vendimi i Perëndimit për të dërguar tanke, raketa dhe artileri në Ukrainë ka nënkuptuar se bota është më afër se kurrë një apokalipsi bërthamor, shkruan The Guardian. 

“Si rezultat i përpjekjeve të Shteteve të Bashkuara dhe satelitëve të saj, një luftë në shkallë të gjerë është nisur në Ukrainë. Një luftë e tretë botërore me zjarre bërthamore duket në horizont", tha Lukashenko në një fjalim televiziv

Lukashenko këmbënguli se planet e Rusisë për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusi nuk janë shantazh, por një shans për të 'mbrojtur' kombin e tij kundër Perëndimit. Në një fjalim fyes, Lukashenko paralajmëroi se nëse Putini kishte frikë se forcat e tij do të mposhten nga Ukraina, ai do të detyrohej të lëshonte armët e saj bërthamore. 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore