Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Pasojat apokaliptike të tërmetit vdekjeprurës në Kroaci/ Gropa gjigande në të gjithë vendin (FOTO)

Pasojat apokaliptike të tërmetit vdekjeprurës në Kroaci/

Gropa të mëdha janë shfaqur në të gjithë Kroacinë qendrore pas tërmetit vdekjeprurës në dhjetor. Një numër krateresh janë gjetur në një rajon jo shumë të banuar, rreth 40 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit, Zagreb. Gjeologu Josip Terziç i Shërbimit Gjeologjik Kroat tha:

Këto janë të ashtuquajturat gropa braktisjeje. Ato u shfaqën për shkak të përbërjes specifike gjeologjike të kësaj zone, pasi toka qëndron mbi shkëmbinj gëlqerorë të ngopur shumë me ujëra nëntokësore.

Dy muaj më parë, shtatë vetë u vranë në Kroaci pasi një tërmet me madhësi 6.4 i cili shkaktoi dëme të mëdha në qytetin Petrinja. Prej atëherë, rreth 100 gropa zhytëse janë vërejtur në rajon. 

Shumë prej tyre janë shfaqur pranë shtëpive dhe tokave bujqësore, duke bërë që autoritetet lokale të këshillojnë banorët për të patur kujdes.

Ndërsa pamja e vrimave të gropave nuk është e pazakontë pas aktivitetit të fortë sizmik, banorët janë befasuar nga numri që është gjetur dhe shpejtësia me të cilën ato u shfaqën.

Gjeologët kanë thënë se tërmeti përshpejtoi procesin e formimit të gropave që normalisht do të duheshin me vite, nëse jo me dekada. Terziç tha se shkencëtarët po planifikojnë metoda të ndryshme të hulumtimit për të përcaktuar morfologjinë nënujore të gropave dhe karakteristikave të tjera.
Pasojat apokaliptike të tërmetit vdekjeprurës në Kroaci/

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore