Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Atentat apo incident? Pikëpyetjet dhe konspiracionet e  tragjedisë së tmerrshme të Libanit

Atentat apo incident? Pikëpyetjet dhe konspiracionet e

Ngjarja e tmerrshme e shpërthimit në Bejrut që shkaktoi 100 të vdekur, mijwra të plagosur dhe rrënimin e thuajse pjesës më të rëndësishme të kryeqytetit libanez, megjithatë ende nuk është sqaruar se kemi të bëjmë me një incident apo sulm terrorist.

Pistën e sulmit e ka ushqyer vetë Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, i cili argumentoi se këtë pistë e kishte marrë nga disa gjeneralë amerikanë. Ndërkaq, britanikët e kanë përjashtuar këtë tezë. Por tragjedia koiçedon edhe me një fakt të rëndësishëm , pasi ndodhi vetëm dy ditë pasi një gjykatë e OKB-së do të merrte një vendim për atentatin ndaj kryeministrit të Libanit, Refik Hariri i vrarë në 2005. Për atë atentat janë akuzuar forcat e hezbullahut dhe garda revolucionare e Iranit.

Megjithatë, mund të thuhet se pikëpyetjet mbi ngjarjen e djeshme janë shumë dhe shërbimet sekrete të fuqive të mëdha që merren me Lindjen e Mesme kanë nisur të analizojnë me detaje. Këtë pyetwsor, që është marrë pikërisht nga agjentët perëndimorë në terren, e sjell Lorenzo Cremonezi, gazetari i njohur i Corriere della Sera.

Çfarë bënin ashtu të palëvizura 2750 ton nitrat amoni, në depozitat e portit të Bejrutit? Kjo është një nga pikëpyetjet kryesore, duke parë efektet e tmerrshme të shpërthimit të djeshëm.

Por ka ende dritë-hije që sillen rrotull për të evidentuar një situatë të njohur: Liban është tashmë një shtet i dështuar ku shërbimet civile bazike nuk janë të garantuara.

Atentat apo incident? Pikëpyetjet dhe konspiracionet e

Ja disa nga pikëpyetjet e hapura të ngjarjes për momentin: 1)Për çfarë motive nitrati i amonit ishte magazinuar në hapësirë publike? Si erdhi? Kush duhet ta ruante dhe çfarë do bënte më të?

1)   Si ka mundësi që një material aq i rrezikshëm ndodhej pranë një fabrike fishekzjarresh, siç bëjnë të ditur mediat vendase?

2)   Atentat apo incident? Ende nuk ka një përgjigje të qartë. Mazhoranca e elementeve të mbledhura bëjnë të ditur se kemi të bëjnë me një incident të rëndë, që ka ndodhur në një situatë pa kontroll. E kjo ndodh në një vend që është i tronditur nga tensione politike e sociale të mëdha,për të cilat vetë Presidenti Donald Trump ka dhënë një version të tij?

3)   Nga shumë video të publikuara në Bejrut duket një shpërthim më i vogël(ndoshta në fabrikën e fishekëzjarreve), i cili ka shkaktuar zjarrin dhe më pas ka ndikuar në shpërthimin më të madh. Por ende nuk dimë realisht kush e ka shkaktuar shpërthimin e parë.

4)   Sa janë viktimat? Numri i të  vdekurve dhe të plagosurve vijon të rritet. Do të duhet kohë për një shifër përfundimtare.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore