Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Tërmet 9.2 ballë në Japoni dhe nuk lëvizi asnjë tullë, në Turqi u shembën të gjithë ndërtesat (VIDEO)

Tërmet 9.2 ballë në Japoni dhe nuk lëvizi asnjë

Vetëm para pak ditësh Turqia u zgjua në një gjendje të tmerrshme, si të kishte ndodhur në luftë e përgjakshme. Në fakt nuk ishte e tillë, por në rajon jugor i saj, duke përfshirë edhe një sipërfaqe të Sirisë së veriut, u trondit nga një tërmet i frikshëm me mangitudë prej 7.6 ballësh.

Deri më tani bilanci tragjik i viktimave është 9600, por kërkimet vazhdojnë dhe fatkeqësisht ky numër pritet të rritet akoma më shumë.

Edhe pse Turqia përballet shpesh me lëkundje të pllakave tektonike, gjatë viteve nuk ka pasur asnjë zhvillim për të minimizuar dëmet e tërmeteve të tilla. Të kundërtën ka bërë Japonia, që gjithashtu është një vend, që përballet shpesh me tërmete.

Së fundmi në Japoni është shpërndarë videoja e një tërmeti të frikshëm me magnitudë prej 9.2 ballësh ku shohim ndërtesa gjigante, që nuk duan t’ia dinë për lëkundje të tilla dhe nuk pësojnë asnjë dëmtim.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore