Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Vodafone në Gjermani mbështetet te pajisjet Huawei për antenat e reja 5G

Vodafone në Gjermani mbështetet te pajisjet Huawei për antenat e

Gjermania është një nga vendet Europiane që ka zgjedhur të shtrijë rrjetin 5G në të gjithë vendin duke aktivizuar 2,200 stacione të reja. Për këtë ka zgjedhur të mbështetet edhe te pajisjet Huawei, kompania lider në botë për infrastrukturën dhe pajisjet inteligjente TIK.

Stacionet e reja 5G janë aktivizuar në 800 vendndodhje në të gjithë vendin. Teknikët e telekomunikacionit kanë vendosur këtë infrastrukturë të re në gati 300 qytete dhe e qendra urbane në Gjermani.

Teknologjia 5G është tani në dispozicion për më shumë se 20 milionë njerëz në të gjithë Gjermaninë.

“Pavarësisht kushteve të vështira të fillimit, me të vërtetë po ecim shumë shpejt me zgjerimin. Gjermania tani zë një pozitë të lartë në Evropë për 5G dhe rrjeti ynë vazhdon të rritet,” tha CEO i Vodafone Germany Hannes Ametsreiter.

Në vitin 2019, Vodafone aktivizoi atë që pretendonte të ishte rrjeti i parë 5G në Gjermani, me synimin për të siguruar 10 milionë përdorues me 5G deri në fund të vitit 2020 dhe 20 milionë deri në fund të vitit 2021. Të dy objektivat janë përmbushur tashmë, dhe kështu operatori tani po njofton një objektiv për sa i përket mbulimit 5G. "Deri në fund të vitit ne do të sjellim 5G në më shumë se 30 milionë njerëz dhe shumë kompani në Gjermani," tha Ametsreiter.

Në total, më shumë se 7,000 antena 5G janë aktivizuar tani në pothuajse 2,500 vende për rrjetin Vodafone.

Për zgjerimin e 5G në Gjermani, Vodafone po mbështetet në frekuencat 5G në 1.8 GHz në shumicën e vendeve - veçanërisht në qytete - dhe gjithashtu në spektrin 3.5 GHz.

Vodafone gjithashtu përdor frekuenca në brezin 700 MHz në vende të veçanta për të zgjeruar komunikimet celulare në zonat rurale.

Transportuesi gjerman po përdor gjithashtu teknologjinë e ndarjes dinamike të spektrit (DSS) për zgjerimin e tij 5G.

Vodafone filloi fillimisht rrjetin e saj 5G në Gjermani në 2019, me frekuenca 3.5 GHz që bleu nga Telefónica në 2018.

Operatori gjerman konfirmoi më parë se do të vazhdojë të ndjekë një strategji të shitësit të dyfishtë për rrjetet e tij, me pajisje nga shitësi kinez Huawei dhe Ericsson i Suedisë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore