Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Tabelat/ Sa rriten pagat në mjekësi, krahasimi

Tabelat/ Sa rriten pagat në mjekësi, krahasimi

Ministrja e Financave, Anila Denaj, tha se rritja e pagave për punonjësit e arsimit dhe të shëndetësisë do të hyjë në fuqi në vitin 2021. Sipas saj, rritja e pagave me 40% për punonjësit e sistemit shëndetësor dhe 15% për ata në arsim do të ketë një kosto prej 8 miliardë lekë në buxhetin e shtetit.

“Qeveria miraton këtë javë rritje pagash për punonjësit në arsim dhe shëndetësi. Në shëndetësi përfitojnë mbi 18 mijë punonjës. Kjo ka një kosto në buxhetin e shtetit, ku llogaritet në 8 miliardë lekë. Rritja e pagave do të hyjë në fuqi më 2021”, tha Denaj.

Nga ana e tij, kryeministri Edi Rama deklaroi se aktualisht bëhet fjalë vetëm për pagën neto, pasi në vijim sipas tij, do të shihen në detaje edhe një sërë elementësh të tjerë.

“Këtu bëhet fjalë për pagën neto, ndërkohë që janë një sërë elementësh të tjerë financiarë, që kanë të bëjë me pagat për orët ekstra, për bonusin, për mësuesit që shërbejnë jashtë qendrave të banimit. Këto elementë do t’i detajojnë në vijim”, theksoi kryeministri.

Tabelat/ Sa rriten pagat në mjekësi, krahasimi

Tabelat/ Sa rriten pagat në mjekësi, krahasimi

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore