Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Shkurtime masive të vendeve të punës në banka për shkak të pandemisë

Shkurtime masive të vendeve të punës në banka për shkak

Ekonomia gjermane është goditur rëndë nga pandemia Corona, e si rrjedhojë as bankierët e investimeve në qendrën e financave, Frankfurtit, nuk do ta kapërcejnë dot të pacënuar këtë, në këtë konkluzion arrihet në një studim të botuar të mërkurën (21.11).

Qendra bankare e Gjermanisë do të humbasë mijëra vende pune prej humbjeve ekonomike si pasojë  e krizës COVID-19, sipas analizës së bankës Helaba.

Banka me qendër në Frankfurt tha, se pret të shkurtohen 2.000 vende pune deri në fund të vitit 2022 ose të ketë një ulje rreth 3% në krahasim me periudhën para shpërthimit të pandemisë në fillim të këtij viti.

Deutsche Bank dhe Commerzbank, dy institucionet më të mëdha financiare private të Gjermanisë, kanë njoftuar tashmë mbi plane për të shkurtuar rreth 28.000 vende pune në të gjithë botën gjatë viteve të ardhshme për shkak të krizës financiare të shkaktuar nga pandemia.

Frankfurti, qyteti i pestë për nga madhësia në Gjermani, ishte duke u përpjekur të joshte financierët nga Londra tani që Britania e Madhe po përgatitet të largohet deri në fund të këtij viti nga tregu i përbashkët I BE-së.

Ekspertët e industrisë donin të tërhiqnin rreth 10.000 bankierë, por parashikimet thonë se vetëm 3.500 vende të reja pune do të jenë krijuar midis 2019 dhe 2022.

Helaba tha, se çdo fluks i financuesve nuk do të mund të kompensojë humbjet e pritshme për shkak të pandemisë.

Frankfurt mbi Main, një qytet me 700.000 banorë , synonte të tërhiqte njerëzit të orientuar në tregtinë ndërkufitare prej kufizimeve si dhe udhëtimeve pas Brexit./DW

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore